Angola petrol bağımlılığından kurtulmak için petrolden medet umuyor

Angola’nın petrol endüstrisinde görülen küçülmeye karşın ekonomik çeşitlilik için gereken kaynak yine petrol gelirlerinden sağlanacak.

 

Angola ekonomisinin yöneticileri bir dizi hız kesici engelle karşı karşıya. Petrol endüstrisinin ekonomik ağırlığının azaltılması sürecinin yönetilmesi için ekonominin yeniden yapılandırılması, tarım ve hizmet sektörlerinin hızla geliştirilmesi gerekiyor. Hükümetin altyapı yatırımları ve sosyal yatırımlara hız kesmeden devam edebilmesi için gereken finansmanı nereden bulacağı sorunu ikinci önemli soru işareti. Son olarak ekonomik eşitsizlikler bakımından gelişmekte olan ülkeler arasında en alt sıralarda seyreden Angola’nın bu sorunlarına çare bulması şart.
 
IMF Eylül ayında ülkenin 2014 yılı büyümesinin yüzde 3,9’a gerileyeceği öngörüsünde bulundu. Geçen yılki yüzde 6,8’lik büyüme oranıyla karşılaştırıldığında, ülkenin acil önlem gerektiren bir durumla karşı karşıya olduğu görülüyor. Büyümedeki düşüşün ana nedeni olarak Ocak ve Mayıs ayları arasında beklenmedik bakım ve onarımların yol açtığı üretim kesintilerinin petrol gelirlerinde yüzde 14 düşüşle sonuçlanması gösteriliyor. Petrol sektöründe bazı isimler bu düşüşten ulusal petrol şirketi Sonangol üst yöneticisi Francisco de Lemos José Maria’yı sorumlu tutuyor.
 
İsminin gizli kalmasını isteyen Angolalı üst düzey bir yönetici José Maria için, "Finans kökenli olduğu için bana kalırsa sektörün teknik yönlerini anlamakta zorlanıyor,” diyor. "Elbette teknik konularla ilgili tavsiyeler alıyor ama bunları ne kadar göz önünde bulundurduğu da halen bir soru işareti.” 
 
Yatırımlar tarım ve iletişim sektörüne
 
Öte yandan Maliye Bakanı Armando Manuel sıkı mali disiplin uygulama konusundaki gayretleriyle takdir topluyor. Gelirlerdeki azalma kimi kurumların harcamalarının azaltılmasını beraberinde getirirken, harcamalar bütçe kısıtları dikkate alınarak sürdürülüyor. Ancak IMF’ye göre bu yılki küçülmenin ardından önümüzdeki beş sene boyunca petrol endüstrisi yıllık yüzde 2,25’lik bir büyüme trendi yakalayacak. Tarım ve iletişim gibi alanlarda yapılacak büyük sermaye yatırımları ülkenin petrol gelirlerine bağımlılığının azalmasına ve yeni istihdam sahalarının açılmasına olanak sağlayacak.
 
Yine de genel anlamda kalkınmanın getireceği maliyetlerin karşılanması için petrol gelirleri kritik öneme sahip. IMF’nin Eylül ayındaki açıklamasına göre, 2015 yılı uzun vadeli büyüme beklentilerinin güçlendirileceği bir yıl olmalı. Halihazırda sürdürülen tuz tabakası altı petrol arama faaliyetleri de ülkenin pazara sunulabilir petrol rezervlerinin miktarının belirlenmesine katkıda bulunacak. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Nijerya’da özel sektörden tarıma 5,... EIB, Batı Afrika’daki güneş enerjis... Türk medyasındaki Afrika imajı... Ganalı araba üreticisi ticari üreti... Küba’da emlak satışı başladı... Murat Mercan Söyleşi... Uganda'da İş Yapmak... Gana elektrik kaynaklarını çeşitlen...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.