Bill Gates, Apple ve FBI hakkında ne düşünüyor?

Bill Gates'in kendi varoluşsal krizini, şu an tüm dünyanın gözleri önüne seriyor. Microsoft’un kurucu ortağı ve eski CEO’su, üzerinde baskı yaratmaya devam eden güçlü bir tartışmanın tam ortasında duruyor. Gates’ten terörle mücadele için iPhone 5C ile erişilebilecek bir mobil işletim sistemi oluşturması talep edildi.

Son zamanlarda medyanın gündemini FBI'ın Apple şirketinden yazılım oluşturması talebi kapladı. Şirket bu talebi yalnızca itibarını korumak amacıyla reddetmediğini, milyonlarca iPhone kullanıcısının güvenliği sağlamak ve müşterilerinin risk bilgilerini korumak amacıyla da bu yola başvurduğunun altını çizdi.
 
FBI'ın geçen yılki San Bernardino isimli seri katil soruşturmasında, ABD hukuk sistemi aracılığıyla açılan dava ile iPhone’dan, oldukça yüksek değere sahip bir yazılım oluşturması talep edildi. Şirket bu talebi dar odaklı bulduğunu iddia ederek reddetti. 
 
Gates'in bu konu hakkında en az 2 kez görüşü istendi. Apple’a destek veren ancak bu durum hakkında alenen, sözlü olarak görüş bildiren teknoloji firmalarının CEO’ları arka sıralarda bekliyor muydu yoksa ABD kollukları ile birlikte mi çalışıyorlardı? 
 
Bu hikayeyi takip etmekte olan herkes, siyah veya beyaz gibi keskin ayrışmalar olmasa da ikiye bölünmüş durumda. Ancak bu resme en iyi niyetlerle bakıldığında bile ortaya gri bir tablo çıkıyor. 
Bir salı sabahı Financial Times’ta “Bill Gates FBI’ya Apple’ın hack şifresini verdi” diye bir başlık okursanız Gates’in ne tarafta durduğunu anlayacaksınız.
 
Mashable dahil olmak üzere dünya çapındaki tüm medya kuruluşları haberi saatlerce tekrarlayıp durdu. Gates bu durumu, FBI’ın kendi cihazlarına bir yazılım oluşturmak için Apple’ın desteğine ihtiyaç duyduğu şeklinde yorumladı. Bu yazılım hakkında hiçbir teknoloji firmasının, örneğin Microsoft’un proxy sunucusunun CEO’su Satya Nadella, kamuya herhangi bir fikir beyan etmedi. 
Gates, Bloomberg Business televizyon programında bu durumun doğru olmadığını belirtti. Röportaj şöyle devam etti:
 
Muhabir: Sizin gizli tuttuğunuz bir konu mu var? Bu sabah buraya geldiğimde “Bill Gates FBI’yı destekliyor” diye bir manşet gördüm. 
 
Gates: Evet, ben de biraz hayal kırıklığına uğradım. Bu benim görüşümde olan devlet olamaz. 
 
Gates daha sonra tartışmanın merkezinde olan ve hiçbir şekilde yanlı olmayan görüşlerini tek tek sıraladı. Pew Araştırma şirketinin hazırladığı ankete göre, Amerikalıların % 51’i Gates’in FBI ile birlikte çalışabileceği fikrine yakın; %11’lik kesim ise bu fikre kesinlikle karşı çıktı. Gates, “Bir terör olayından sonra orada bir dakika daha bulunmak istemezsiniz” diyerek ABD Yurtseverlik Yasası’na olumsuz anlamda gönderme yaptı ve şöyle devam etti: “Genel olarak hükümet telefonlara erişim sağlamak ve kötülükleri gün ışığına çıkarmak istiyor." Bu açıklamasıyla Gates, muhtemelen 2013 yılında gerçekleşen Edward Snowden’in casusluk olayına atıfta bulunuyordu. Snowden için yaptığı bu kinaye, 2014 yılında Rolling Stones’un yaptığı açıklamanın sebep olduğu gibi, Gates hakkındaki düşünceleri değiştirebilir. Stones, “O, yasaları ihlal etti. Bu yüzden hiçbir şekilde kahraman olarak karakterize edilemez” demişti. 
 
Gates’in tarihsel olarak hükümete herhangi bir hayranlığı yok ancak 1990’lardan bu yana Microsoft'a karşı tekelcilik ithamıyla açılan davaların hepsi sonuçsuz kaldı. Microsoft ve Gates sonuç olarak hala netleşmemiş bir kayıp vaka. 
 
 
Kaçmaya meyilli bir dehanın zihni 
 
Belki de gazeteciler, Stephen Foley ve Tim Brandshaw, Gates'i yanlış yorumladılar. Gerçek olan şu ki, Gates, hiçbir röportaj veya görüşmede FBI’ı desteklediği konusunda herhangi bir bilgi ya da mesaj vermedi. Ayrıca Apple’a bu türden bir yazılım kurmak istediğini de kesinlikle dile getirmedi. 
 
Gerçekten, atılan manşete baktığımızda Gates’in sözleriyle olan tutarsızlığı görmek mümkün. Şüphesiz ki, Financial Times’ın iyi bir medya kuruluşu olarak bu konuyu ele alması gayet normal. Kuruluş, Gates’in yaptığı açıklamaları kullanarak çok dramatik bir başlık attı. Peki, Gates gerçekten FBI’ın tarafında olduğunu mu kastetmişti? Herhangi bir yanlış anlamayı önlemek için röportajın deşifresinden alınan bir bölümü paylaşıyoruz: 
 
Foley: Microsoft, Google ve Apple telefonlarında gizli bir kapı olmasını genel bir ilke olarak destekliyor musunuz?
 
Gates: Böyle bir gizli kapıdan kimse söz edemez. Bu çok doğru bir soru değil. Bu, hükümetin bazı bilgilere erişmesini sağlayan özel bir durum. Onlar çok genel bilgiler talep etmiyorlar. Daha çok belirlenmiş daha özel bilgileri talep ediyorlar. 
 
Foley: Peki, Apple’ın geçmişte ürettiği bir gizli kapı gelecekte kullanılabilecek yeni bir gizli kapı haline getirilebilir mi?
 
Gates: Hayır, öyle bir şey yok. Onlar sadece erişim sağlanmasını engelleyebilir veya mahkeme kararıyla erişim sağlanıp sağlanamayacağını söyleyebilir.
 
Gates, gizli kapının süreli olarak kullanımı konusunda, neyin önemli olup olmadığı sorunsalına dikkat çekiyor. Ayrıca, erişilmek istenen verilerin eşit olduğunu vurgulayarak “Hiç kimsenin bilgisi birbirinden farklı değildir. Bir telefon şirketinin bu bilgileri sağlaması mümkün olamaz” diyor.
 
Dürüst olmak gerekirse, Gates’in yapmaya çalıştığı şey bir temizlik değil. FBI’ın istediği iPhone 5C’nin veri bilgileri mi? Burada merkez nokta Apple’dır. Yukarıda kullanılan açıklamalar Financial Times’ın kullandığı başlıklardan alındı. 
 
Bu ne anlama geliyor? 
 
Gates olaya, belki biraz çapraşık ve biraz da çileden çıkmış bir şekilde baksa da Bloomberg görüşmesinde, Apple ve FBI’ı desteklemeden elinden gelenin en iyisini yaptı. Gates tartışmayı, yanındaki sarı çizginin sağından incelikle yönetti. Elbette, biraz bir tarafa biraz da diğer tarafa dokundu ancak FBI ya da Apple'a hiçbir bağlılık gözetmedi. 
 
Gates, Bloomberg’e, “Hükümetin terörü durdurmak için yapacağı şeyler tabii ki var. Ben de bu anlamda doğru bildiğim, gelecekte çok daha kötü olacağını düşündüğüm ve önemli bulduğum önlemeleri aldım” şeklinde konuştu. Gates ayrıca, hükümet tarafından sağlanması gereken “denge” ve olası kişisel geçmiş gizlilik ihlalleri hakkında konuştu: “Açıkçası, hükümet tarihsel bilgileri topluyor ve JFK ve Edgar Hoover olaylarında olduğu gibi, bizim hiç beklemediğimiz bir şekilde kullanıyor.”
 
Ne Bloomberg ne de Financial Times, Bill Gates’in bu sorulara sert cevaplar vereceğini dikkate almamıştı. Teknoloji sorunlarını uzun uzadıya çözmeye çalışan ve kendini vakfın hayır işlerine adayan Gates, özellikle tartışmalar karşısında çok farklı ve hesaplanamayan bir yaklaşım benimsedi. Microsoft, 1998 yılına dönüp baktığımızda tekelci yaklaşım adına bize bilgi verecektir. Gates bir noktada onlardan bu somut gerçekleri almak için mücadele etti. CNN’in hazırladığı 1998 yılına ait bir sunumda hikaye şu şekilde geçiyor:
 
Bazı değişimler mahkeme salonunda kahkalarla karşılandı. Gates’in delilleri içine eklediği e-postalar tanıtıldıktan sonra [ABD Adalet Bakanlığı avukatı David Boies], 1996 yılının ocak ayında Microsoft olmayan tarayıcılar hakkındaki endişeler dile getirildi. 
Gates bu konuda bazı soruları olduğunu ifade etmişti. “Ben sorduğum sorulardan eminim. Acaba sizin, benim bu e-postaları nasıl yazdığım konusunda bir fikriniz var mı?” 
 
Boies ise, “Ben sana 1996 yılının ocak ayını soruyorum” dedi. 
Gates: “O ay mı?”
Boies: “Evet”
Gates: “Ne olmuş o ayda?”
 
Gates, Apple ve FBI konusunu başından savmaya çalışmıyor. Gates’in tutumu, onun sahip olduğu pozisyonu gerçekten anlayan kişilere sürpriz olmayacak. Microsoft’ un büyük bir hissedarı olarak, uzun süre Apple şirketini desteklemenin Gates için hiçbir değeri yok. Ayrıca onun hükümete destek çıkmasının da bir değeri yok çünkü geçmişte Microsoft’un mevcut şartlarını zorlayarak onu çok uğraştırdılar. Ayrıca teknoloji, FBI incelemesinin altında kalır. 
 
Biz Financial Times’ı yanlış mı anladık? Sanırım hayır. Onlar yalnızca Gates’in kesin olmayan tavrının belirsizlik yarattığını ve insanları böldüğünü söylediler. 
 
Haber: Lance Ulanoff


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Güven ve İstikrarın Ülkesi Tanzanya... Mehmet Akdağ / Akdağlar Madencilik... Afrika’da iş yapmanın yolu... Doğu Afrika’nın ortak para özlemi: ... Doğu Afrika: Etiyo-Cibuti demiryolu... Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Beni... Bir İnsan Mozaiği Güney Afrika... Sergi Duvarlarının Arkasındaki Sana...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.