Gana: Muhalefetten seçim sonrası işten atma planı uyarısı

Gana'daki ana muhalefet partisi, ülkede artan işsizlik oranını kınayarak, hükümet ve IMF'den 2016'daki seçimlerin ardından işçilerin işten çıkarılması planları konusunda şeffaf olmasını istedi.

 

Yeni Vatanperver Parti (NPP) açıklamasında, Batı Afrika hükümetinin 918 milyon dolarlık IMF kurtarma programını benimserken, 2016 seçimlerinin ardından işçileri işten çıkarmayı taahhüt ettiği öne sürülerek, “Ama bugün sorsanız kabul etmezler” denildi.

 

'Hükümet ve IMF'den maksimum şeffaflık istiyoruz'

 

Muhalefetin hükümet tarafından kabul edildiğini öne sürdüğü programa göre, Ganalı yetkililerin kamu hizmeti kuruluşlarının büyüklüğünü makul hale getirmesi gerekiyor. Yine muhalefetin iddiasına göre, kamu işçilerinin sayısını azaltma planı hazır olmasına rağmen uygulamanın 2017'de başlaması öngörülüyor. NPP'nin Başkan Yardımcısı Adayı ve eski Merkez Bankası Başkan Vekili Mahamudu Bawumia, “Bu meselede hükümet ve IMF'den maksimum şeffaflık bekliyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

 

“Eğer kamu hizmeti kuruluşlarının büyüklüğünü makul hale getirme -yani işten çıkarma- planı Aralık 2015'te hazır ise neden uygulama için 2017'yi bekliyorsunuz? Bu reform çırpınan ekonomiye yardım etmek için değil mi, eğer ekonomi için bu kadar iyiyse neden uygulanmasını erteliyorsunuz? Hükümet bu meselede şeffaf olmuyor çünkü 2016'daki seçimlerden önce işçilerin yapılan anlaşmayla ilgili gerçeği bilmesini istemiyor. Öyleyse biz de, şeffaflık ve hesap verme mesuliyeti adına, kamu hizmeti kuruluşlarının büyüklüğünün makul hale getirilmesi planının hükümet ve IMF tarafından kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.”

 

Muhalefet ayrıca, iki dönemdir iktidarda olmasına rağmen hükümetin işsizlikle, tarım sektöründeki gerilemeyle ve geçim giderlerinin artışıyla baş edememesi nedeniyle üzüntüsünü ifade etti.

 

Ülkede kronik hale gelen enerji problemleri nedeniyle pek çok işletmede işten çıkarmalar yaşandı; borcun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yaklaşık yüzde 74; faiz oranları yükseliyor; para birimi cedi değer kaybederken bunlara, artan bütçe ve ödemeler dengesi açıkları ekleniyor. 

 

Bawumia, hükümetin Gana'yı yüksek borçlu hale getirmesi nedeniyle, aynı durumdaki diğer borçlu ve yoksul ülkeler gibi ekonomik büyümenin geçen yıl yüzde 4'e düştüğünü belirtti. 

 

“Politik açıdan Gana, yardıma bağımlılıktan kurtulmalı” diyen Bawumia, önerilerini şöyle sıraladı:

 

“Daha ne kadar dilencilik yapacağız, dilencilere saygı duyulmaz. Kendi kaynaklarımızı düzgünce yönetsek dış yardıma bel bağlamak zorunda kalmayız. Esaslı politikalar, mali disiplin ve ticaret ile yatırımlara teşvik yoluyla kendi ayaklarımızın üstünde duracağız. Esaslı ekonomik politikalarla bunu kendimiz yapabiliriz. Şu anki Gana'nın son IMF programı olmalı.”Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika’da spor salonuna gidenlerin ... Güney Afrika: İmtiyaz devri sektörl... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Afrika’ya yatırımın geleceği konusu... 2030'da Afrika'nın en zengi... Elias Masilela: “Ecobank çok hızlı ... Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvi... Gana'nın genç yeteneklerine anl...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.