Şebnem Açıkdüşün / CCG

Suprella markası ile Gana'da pazar lideriyiz.

Türkiye’nin küresel krizde Avrupa pazarındaki daralmaya alterna-tif olarak girdiği ‘yeni pazarlar arayışında’ Afrika en önemli çıkış kapısı oldu. Sizin Afrika maceranız nasıl başladı?

Haklısınız, Afrika Türk işadamı ve girişimcisi için alternatif bir pazar olarak özellikle kriz sonrası daha düşünülür hale geldi. Benim 2006 yılında başlamış olduğum Afrika pazar araştırmalarımın 2008 yılın-da sonuç vermesi neticesinde biz de CCG firmasını kurduk. Kurulu-şunun birinci yılı sonunda da Gana’ da yerli ortaklarımız ile birlikte CCG Gana Şubemizi açtık.

 

Sizin de bildiğiniz gibi sadece 2010 yılında,Türkiye’nin Afrika’ya ih- racatı yüzde 30’un üzerinde artış kaydetti ve 10 milyar doları aştı. Sizin özellikle Gana’yı seçmenizin nedeni nedir?

Gana’yı seçmemizdeki sebep ülke ekonomisinin Batı Afrika ül-kelerinde parlayan bir yıldız olmasıdır. Dünya Bankası’nın “Doing Business 2011” başlıklı raporunda da Gana’nın, iş ortamı kolaylığı bakımından dünyada 67., Batı Afrika’da ise 2. Sırada yer alması da bunun bir göstergesi. Tabii Gana’daki ortaklarımızın uzun yıllardır Gana’ da ticaret yapmaları ve köklü bir aile olmaları da bizim için son derece önemliydi. Onların tecrübeleri ile bizim tecrübelerimi-zin birleşmesi sonucu Gana’da son derece başarılı işlere imza attık.

 

Gana’da hangi sektör ve ürünlerle varsınız?

Gıda sektöründe Suprella markası altında şimdilik salça, un ve ma-karnayı Gana halkının beğenisine sunuyoruz. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki şuan Gana’da Suprella markamız lider konumda. Kendi antrepomuz, depolarımız var ve dağıtım ağlarımızı tamamla-dık. Gana EKOWAS Birliği yardımıyla komşu ülkelere de, yani yakla-şık 350 milyon nüfusa, hitap etme arzusundayız.

 

CCG olarak genelde Afrika pazarı, özelde Gana için hedeflerinizi ve yeni yatırım planlarınızı öğrenmek isteriz.

Batı Afrika ve Gana doğrusu bizleri çok heyecanlandırıyor. Bugün-lerde Benin’ de 2. şubemizi açma heyecanındayız. Benin’i takiben ÇAD ve Kenya’da 3. ve 4. şubelerimizin alt yapılarını oluşturuyoruz. Gıda ile başlayan Afrika serüvenimize, gelen talepler üzerine inşaat malzemelerini de ekledik. Afrika ülkelerini kendi kültürümüze ve inanç yapımıza çok yakın bulduk. Onlar da bizler gibi hırslı, istekli ve gelişime açıklar. Afrika pazarında da kaliteli ürün artık gün geçtik- çe önem kazanıyor. Kaliteli Türk ürünümüzü uygun fiyat ile pazara sunmak ve Suprella markamızın Batı Afrika Bölgesi’nde güvenilir bir marka olarak yerleşmesini sağlamak en büyük amacımız. Bu yolda yeni ürünlerle, kararlılık ve hevesle yürümeye devam edece-ğiz. Biz Afrika’yı ve Afrika halkını sevdik; sevdiğimiz, güvendiğimiz ürünlerimizle onları buluşturmaya İnşallah devam edeceğiz.

 

Suprella markasının Afrika pazarında kalıcı olması yönünde ne gibi çalışmalarınız var?

Elbette öncelikle kalitemizle var olacağız. Ama bu kaliteyi Afrika halkının duyması için, haberdar olması için de tanıtım çalışmaları yapacağız. Gana caddelerini Suprella markası ile donatacağımız açıkhava çalışmalarında, billboardlarda, yazılı ve görsel medyada daha çok Suprella markasını göreceksiniz.

 

Fuarlar da önemli bir tanıtım alanı. Fuarlara katılıyor musunuz?

Elbette. Şimdiye kadar çeşitli yurt içi ve uluslararası fuarlarına ka-tıldık. Temmuz 2012 de Angola-Luanda Fuarında olacağız. Fuarlar hem yeni pazarlar, hem ürün tanıtımı hem de sektörün diğer aktör-leriyle biraraya gelmek anlamında çok önemli organizasyonlar. Bu anlamda da fuarlara katılmaya çok önem veriyoruz.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika’nın teknoloji hareketi yeni ... Afrika lüks araçlar için yükselen b... Nijerya 3. kez Afrika şampiyonu... AB Nijerya için 60 milyar avro yatı... Çağının ötesinde üretim anlayışıyla... Bir İnsan Mozaiği Güney Afrika... Afrika’da “yeşil devrim” için büyü... Top 10 ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.