İzmir kanser izleme merkezi olacak

ABD’nin Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nde görev alan Uluslararası Kanser Kontrolü Ofisi Direktör Yardımcısı Dr. Mona Saraiya, “Türkiye, gelecek yıl İzmir’de Küresel Kanser Zirvesi’ne evsahipliği yapacak. İzmir, ayrıca Ortadoğu’nun kanser izleme merkezi olacak” dedi.

 

İkinci Dünya Savaşı sonrasında sıtma ile mücadele için kurulan ABD Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nde (CDC) artık birçok hastalıkla ilgili birim var. CDC, özellikle bulaşıcı hastalıklar olmak üzere kamu sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı mücadele etmek, bu konuda ilerleme ve gelişme sağlamak için yaptığı araştırmalar ve yayınladığı raporlarla biliniyor. Uluslararası Sağlık Örgütü’yle (WHO) işbirliği yapan CDC, Ebola’ya karşı verdiği mücadeleyle de gündemden düşmüyor. 
 
Türkiye’deki sıtma daha tehlikeli
CDC Sıtma Hastalığı Bölüm Şefi Patrick Kachur: “En ölümcül bulaşıcı hastalık olan sıtmadan 2012 yılında kayda geçen 627 bin ölüm vakası var. Bu vakaların yüzde 90’ı Afrika’nın Sub-Sahara bölgesindeki 15 ülkeden. Hastalık sadece sivrisinek ısırmasıyla bulaşıyor. Tedaviye erken başlanırsa hasta 3 günde iyileşmeye başlıyor. Afrika sıtması kolayca iyileştirilebiliyor. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu ve Çukurova bölgesinde her yıl en az 5 bin kişi sıtmaya yakalanıyor. Türkiye’deki sıtma sorunu Afrika’dakinden farklı. Çünkü hasta tedavi edilse ve yeniden sivrisinek sokmasa dahi, hastalık 1 yıl içinde yeniden baş gösterebiliyor. Bu yüzden ilaç tedavisi 1 ay sürebiliyor.”
 
Aşı gripte çok etkili
Influenza uzmanı Dr. Eduardo Baumgartner: “İki çeşit grip var: Pandemik ve mevsimsel. Bu yıl pandemik bir sezon var. Çok sayıda insan virüse yakalanıyor. ABD’de yer yıl 70 bin kişi gripten ölüyor. ABD ve Avrupa’da şu an A H3-H2 virüs tipleri dolaşıyor. Önümüzdeki aylarda Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa kıtasında grip salgını zirveye ulaşacak. Bir grip hastası bile lazerli fotokopi makinesi gibi virüsü çoğaltıp yayabilir. Gripten korunmanın en iyi yolu her yıl aşılanmak.”
 
İzmir, kanser izleme merkezi olacak
Uluslararası Kanser Kontrolü Ofisi Direktör Yardımcısı Dr. Mona Saraiya: “2012 yılında dünyada 14.1 milyon yeni kanser vakası ortaya çıktı; 8.2 milyon kişi bu hastalıktan yaşamını yitirdi. Türkiye, gelecek yıl İzmir’de Küresel Kanser Zirvesi’ne evsahipliği yapacak. İzmir ayrıca Ortadoğu’nun kanser izleme merkezi olacak. Türkiye’de en yaygın olan kanser tipi; akciğer, meme ve prostat. ABD’de ise akciğer, meme ve kolon kanseri daha yaygın. Kanser tipleri ülkeden ülkeye değişiyor.” 
 
Dünyada frengi patlaması var
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (STD’S) bölümünün Bilimsel Direktörü Prof. Dr. Sevil Aral: “AIDS kadar frengiye de bakmamız gerekir. Bugün küresel anlamda bir frengi patlaması yaşanıyor. Frengi, eşcinsel ilişki nedeniyle artıyor. Tedavi edilebiliyor. Korunmak için ilk yöntem cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak. Bütün bilimsel araştırmalar erkeklerde sünnet olmanın STD ve HIV’e karşı korunma sağladığını gösteriyor. Gelecek yıl, HIV/AIDS hastalarında uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde virüsün anneden bebeğe geçmesinin önleneceğini sanıyoruz.”


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Tony Elumelu: Özel sektör Afrika’nı... Adem Canpolat / Polat Yıldız... Küba’da emlak satışı başladı... Bukky Bello Jaiyesimi: Kadınların u... Liberia: Michelle Obama Pushes for ... Hollywood’un gözü Afrika romanların... Tecrübe ve İlhamlarıyla Afrika... Güven ve İstikrarın Ülkesi Tanzanya...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.