''Evrensel Barışa Doğru'' Sloganıyla 11. Türkçe Olimpiyatları

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya 140 ülkeden 2.000 dünya çocuğu, 15 gün boyunca şehir şehir dolaşıp, şarkılarını, türkülerini, şiirlerini seslendirip danslarıyla gönülleri fethettiler.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından ‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları, 1-16 Haziran tarihleri arasında düzenlendi.

 

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya 140 ülkeden 2.000 dünya çocuğu,  15 gün boyunca şehir şehir dolaşıp, şarkılarını, türkülerini, şiirlerini seslendirip danslarıyla gönülleri fethettiler.

 

16 Haziran’da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında yapılan kapanış törenini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, iş, sanat ve siyaset dünyasının ünlü isimleri ile birlikte yaklaşık 300.000 kişi izledi. 30 ‘a yakın kamerayla takip edilen şöleni çok sayıda televizyon kanalı da canlı yayınladı.

 

Işıklar ve çeşitli efektlerle renklendirilen görkemli şölende sahne alan dünya çocukları, renk din ve dil ayırımı gözetmeksizin dünyaya bir kez daha barış mesajı verdi. Konuk öğrencilerin sahnede sundukları renkli gösteriler, seslendirdikleri parçalar davetlilerden büyük beğeni topladı.

 

Gece dünya çocuklarının kıtalar üzerinden yürüyüşüyle başladı. Görsel şovları Türkçe sevdalılarının şarkıları takip etti. Kimi arabesk tarzında söyledi, kimi de Karadeniz türküleri ile tribünleri coşturdu. Hindistan, Moğolistan, Senegal gibi birbirinden farklı ülkelerden oluşan Dünya Korosu ve Dünya Orkestrası türküleriyle izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Tanzanyalı Abdülkadir Haruknas’ın seslendirdiği ‘Tanzanya’nın Bağları’ türküsüne stattakiler de eşlik etti. 11. Türkçe Olimpiyatları’nda Şarkı finalinin birincisi olan Martin Yordanov “Bir Zamanlar Deli Gönlüm” şarkısı ile unutulmaz bir performans sergiledi. 15 ülkeden öğrenciler Anadolu Renkleri projesi ile Anadolu’nun çeşitli yörelerinden oyunlarıyla sahnede tek bir desen oluşturdu. “Boş Bardak” şarkısını seslendiren Güney Kore’den Sou Yong Çe şarkısının sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Babalar Günü’nü kutladı. Azerbaycan’dan Ayhan Bünyadzade “Kesik Çayır” türküsünü ve Moldova’dan Stefan Roscovan “Evrensel Barışa Doğru” şarkısını okudu. Gecenin finalinde 140 ülkeden gelen yaklaşık 2 bin öğrenci hep birlikte, tüm stadı da koroya dahil ederek “Yeni Bir Dünya ve Namın Duyulsun” şarkılarını seslendirdi. Havai fişek ve lazer gösterisi de gecenin alkış alan gösterileri arasında yer aldı. Stattaki izleyiciler kapanış programı boyunca ellerinden Türk bayrağını düşürmedi.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Doğu Afrika: Etiyo-Cibuti demiryolu... Kara kıta'da kara hikayelerle d... Benin'de Pamuk Üretimi... Sudan'da Arazi Kiraladık... Tecrübe ve İlhamlarıyla Afrika... Nijerya’da özel sektörden tarıma 5,... Küba’da emlak satışı başladı... Kara kıtanın 10 parlak şehri...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.