17. Akdeniz Oyunları Mersin'de

Olimpiyatlardan sonraki en önemli çok disiplinli spor organizasyonu olarak bilinen Akdeniz Oyunları'nın 17.'sine, Akdeniz'in incisi Mersin ev sahipliği yaptı.

Olimpiyatlardan sonraki en önemli çok disiplinli spor organizasyonu olarak bilinen Akdeniz Oyunları'nın 17.'sine, Akdeniz'in incisi Mersin ev sahipliği yaptı. Mersin, Oyunlar kapsamında 3 kıtadan binlerce sporcu, spor yöneticisi ve sporseveri ağırladı. 

 

2007 yılında İtalya’nın Pescara kentinde yapılan Genel Kurul ve aday seçimlerinde Yunanistan’ın Volos kentinin ev sahipliği yapmaya hak kazandığı XVII. Akdeniz Oyunları sonrasında Mersin, 2017 yılında düzenlenecek Akdeniz Oyunları için başvuruda bulundu. Ancak, Yunanistan'ın ekonomik kriz yaşaması sebebiyle 4 yılda herhangi bir yatırım yapamaması sonucu Oyunların ev sahipliği, Yunanistan'dan alındı.

 

Bunun üzerine Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Türkiye'den Mersin, İspanya'dan Tarragone ve Libya'dan Tripoli olmak üzere 3 kenti Oyunların yeni ev sahibi olması için aday gösterdi.

 

23 Şubat 2011 tarihinde yapılan oylama sonucunda Mersin birinci olurken; ikinciliği İspanya, üçüncülüğü ise Libya aldı. Bu gelişme üzerine Oyunlar, "2013 Mersin XVII. Akdeniz Oyunları" olarak anılmaya başlandı.

 

Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu ve 4 yılda bir gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin, 3 kıtadan 24 ülkeye ev sahipliği yaptı. Olimpik ruhun hayat bulduğu kentte, yapılan 500 milyon TL'lik spor yatırımı sayesinde gelecek yıllarda da çok sayıda ulusal ve  uluslararası spor organizasyonu düzenlenmesi hedefleniyor.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Mozambik'te sular çekilince... Nollywood, Hollywood'a karşı! ... Singapur deneyimlerini Afrika’ya ak... ''Evrensel Barışa Doğru'... Liberia: Michelle Obama Pushes for ... Fatih Tevfik Çizmecioğlu / Seyaş... Mehmet Akdağ / Akdağlar Madencilik...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.