AB Nijerya için 60 milyar avro yatırım arıyor

Avrupa Birliği (AB), Nijerya ile birlikte, ülkedeki iş ve altyapı arasındaki dev uçurumu kapatmak için dev Batı Afrika ekonomisine aktarılacak 60 milyar avroluk yatırım arıyor.

AB’nin Nijerya ve Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Büyükelçisi Michel Arrion, Nijerya’ya yabancı yatırım akışını sağlamak için,  AB’nin önümüzdeki 5 yıl için ülkeye aktarmayı planladığı 600 milyon avroyu, ülkeye Avrupalı yatırımcıları çekmek için farklı ekonomik sektörlerde elverişli iş ortamları yaratmaya yönlendireceğini kaydetti. 

 
Arrion konuyla ilgili şunları söyledi: “Avrupalı ciddi yatırımcılar Nijerya ekonomisiyle yakından ilgileniyor. Çünkü ekonominin büyüklüğü ve büyüme hızı çok iyi ancak çoğu sektördeki çalışma ortamının düzeltilmesi gerekiyor ve bütçemizin büyük bir kısmını buna harcayacağız. Böylece bu özel fonlar AB’den Nijerya’ya akabilecek.”
 
Arrion, AB’nin Nijerya’yla birlikte hâlihazırda bir destek stratejisi hazırladığını ve ayrıca sağlık, gıda ve direnç, sürdürülebilir enerji, elektriğe erişim, yönetişim ve hukuk alanlarını da hedeflediğini söyledi. AB’nin odağının bölgesel entegrasyona odaklanacağını söyleyen Arrion, bunun bölgesel altyapı, barış ve güvenliği içereceğini ekledi. “AB; ticaret altyapısı, elektrik, sağlık ve gıda gibi kritik alanlarda özel sektörle daha yakın bir işbirliği istiyor. Bu istek, Nisan 2014’te Brüksel’de düzenlenen AB-Afrika Zirvesi’nde ortaya çıkan sonuçlar ve AB ile Afrika ülkelerini özel-kamu sektörünün liderlik ettiği yatırımları teşvik etmekle görevlendiren 2014-2017 yol haritasıyla da uyumlu.”
 
Nijerya’nın kıtanın büyümesi açısından önemli yere sahip olduğunu söyleyen Büyükelçi, son 10 yılda ekonominin yıllık ortalama yüzde yedilik büyüme kaydetmeye devam ettiğini kaydetti ve bunu petrol dışı sektörün yönlendirdiğini ekledi. Yakın zamanda gayri safi yurtiçi hasılanın yeniden değerlendirilmesi, Nijerya Menkul Kıymetler Borsası’nın 2013’te çoğu sermaye piyasasından daha iyi bir performans sergilemesiyle Nijerya’nın Afrika’daki en büyük ekonomi olarak öne çıkmasını sağladı.
 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Türk medyasındaki Afrika imajı... 2030'da Afrika'nın en zengi... Liberia: Michelle Obama Pushes for ... Murat Mercan Söyleşi... Gana emlak yatırımı için cazip bir ... NIPOST üç bin kişiye istihdam sağla... Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvi... Doğu Afrika: Etiyo-Cibuti demiryolu...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.