Afrika’da spor salonuna gidenlerin sayısı artıyor

Sağlık konusunda karşı karşıya kaldıkları tehlikeler konusunda giderek bilinçlenen Afrikalılar yaşam tarzlarını değiştirmeye başladı

 

Hareketsiz yaşam tarzları ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin artmasıyla Afrikalılar, sağlık ve özellikle obezite tehlikesi konusuna giderek daha fazla önem vermeye başladı. Afrika; şehirlerde yaşayan, ofislerde çalışan, araba kullanan ve Batı tarzında beslenen nüfusun giderek artması nedeniyle dünyada obezite oranı en hızlı artan bölgelerden biri haline geldi. Afrika’daki diyabet hastası sayısının 2030’a kadar 12,1 milyondan 24 milyona yükselmesi bekleniyor. Afrika Kalkınma Bankası, gelecek on yıl içerisinde kıtadaki ölümlerin neredeyse yarısının yüksek tansiyon, obezite ve kanser gibi kronik hastalıklardan kaynaklanacağını öngörüyor. 
 
Bu durum spor salonlarına giden Afrikalıların sayısında da ciddi bir artışa neden oldu. Akra’daki Pippa Sağlık Merkezi’nin sahibi Phillipa Pepera, “Düşük gelirli veya kırsal alanlarda yaşayan kişilerin beslenme biçimleri modern zamanlarda pek değişmedi,” diyor. Ancak şehirlerde yaşayan orta sınıfın karşı karşıya olduğu sağlık sorunları, insanları yaşam şekillerini değiştirmeye zorluyor. Pippa Sağlık Merkezi 1997’de açıldığında, Akra’da buna benzer başka bir tesis yoktu. Pepera bu durumu, “İşe ilk başladığımda müşterilerim Afrika’da yaşayan yabancılardan oluşuyordu. Daha sonra ülkesine geri dönmüş olan Afrikalılar gelmeye başladı. Şu anda müşterilerimin yarısı yabancı, yarısı ise Afrikalılardan oluşuyor” diye anlatıyor. 
 
Dakar’da kadınlara özel bir spor salonunun sahibi Mike Lafarge alışkanlıkların değiştiğini söylüyor. “Eskiden Senegallilerin iyi bir hayattan anladıkları iyi yemek, iyi uyumak ve kendilerini fazla yormamaktı. Ancak bu yaşam tarzı onlara zarar veriyordu. Artık insanlar kalp sağlıklarını korumak veya belirli bir sağlık sorunuyla baş etmek için egzersiz yapıyorlar.” Nairobi’deki The Arena adlı zenginlere özel spor salonunun müdürü Jared Okachi, insanların kolayca forma girmek için spor salonlarını tercih ettiğini söylüyor. “Erken kalkabilir, spor yapabilir ve ondan sonra gündelik işlerine başlayabilirler.” Okachi, egzersiz yapmanın faydalarının farkında olanların sadece zengin Kenyalılar olmadığını da ekliyor.
 
Spor salonları müşteri tabanlarını genişletmek için çalışıyor. Güney Afrika’daki Virgin Active ve Planet Fitness gibi spor salonları alt-orta sınıf müşterileri çekmek için üyeliğin %75 daha ucuz olduğu, düşük fiyatlı hizmet sunan şubeler açtılar. Ayrıca spor salonlarının üyelik bedellerini karşılayamayanlar için Dakar sahillerindeki bedava aerobik kurslarından, Akra’da art arda açılan daha uygun fiyatlı spor salonlarına kadar pek çok seçenek var.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
NIPOST üç bin kişiye istihdam sağla... Elias Masilela: “Ecobank çok hızlı ... Afrika konaklama sektöründe büyüme ... Yeryüzündeki Yalancı Cennet: Maurit... Nollywood, Hollywood'a karşı! ... Afrika’nın geleceği yenilenebilir e... Çağının ötesinde üretim anlayışıyla... Güven ve İstikrarın Ülkesi Tanzanya...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.