Afrika’nın teknoloji hareketi yeni şehirlerle büyüyor

Gana ve Kenya hükümetleri, ülkelerini bölgenin bilişim ve iletişim teknolojileri (ICT) merkezi haline getirmek için Hope ve Konza’da teknoloji kentleri kurmak için milyonlarca dolar yatırım sözü verdi.

Kenya 2013’te, Nairobi’nin 70 km dışında 5000 hektarlık bir iş merkezi olan Konza Teknokenti’nin temelini attı. Projenin maliyeti yaklaşık 8,5 milyar dolar. Gana’nın 10 milyar dolarlık Hope Kenti ise Akra’da inşa edilecek. Altı katlı teknoloji parkının mimari modeli, Afrika’nın en yüksek binası olması planlanan, 75 katlı bir yapıyı içeriyor. 

 

Bu megakentlerin ortaya çıkması, kıtanın büyüyen teknoloji hareketiyle paralel. Bu hareket geniş ve giderek genişleyen bir girişimci, inovasyon merkezi, yatırım aracı ve yeni şirket ağından oluşuyor. 

 

ICT’nin temelini atmak


Hope ve Konza kentleri, Gana ve Kenya’nın, Silikon Vadisi’nden esinlenen yapılar inşa ederek gelişmekte olan ulusal teknoloji sanayilerini destekleme çabalarını yansıtıyor. 

 

Konza’nın temeli, Kenya hükümetinin bir ICT strateji ve vizyon planı oluşturduğu, 2000’li yılların sonuna dayanıyor. Bu plan Kenya’yı daha sanayileşmiş, orta gelirli bir ülke haline getirmeyi hedefliyor. 

 

Konza, hem boyutu hem de önceden planlanmış kentlere bir model oluşturması bakımından iddialı bir proje. En temel amacı Kenya’nın teknoloji girişimcilerini desteklemek için daha resmi bir yapı sağlamak. 

 

Gana’daki Hope Kenti de bir ICT merkezi oluşturmak için bir o kadar iddialı bir proje. Hope projesi (Hope; Home - Ev, Office - Ofis, People - İnsanlar ve Environment - Çevre kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.) 2012’de Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama tarafından özel sektör-kamu işbirliğiyle 2017’de tamamlanma hedefiyle duyuruldu. Hope Kenti sözcüsü Frema Ashkar, “Amacımız; sürdürülebilir IT odaklı gelişime uygun; konut, mağazalar, konaklama, ofis, lojistik ve toplum odaklı tesisler sunan bir çevre yaratmak,” dedi.

 

Başlangıçtaki inşaat maliyetlerinin ardından, Hope Kenti’nin emlak satışı ve kiralaması, farklı hizmetler ve yönetim ücretleri yoluyla kendi kendini idare etmesi planlanıyor. Hope ve Konza’dan temsilciler projenin yüzbinlerce iş olanağı yaratarak gayrisafi yurtiçi hasılaya ciddi katkı sağlayacağını öngörüyor.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Emsa yeni Projeleriyle büyüyor ve y... Doğu Afrika: Etiyo-Cibuti demiryolu... Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Beni... Türkiye mobilya sektör Avrupa ve Af... Dangote, Tiger marka hisseleri devr... Diyaloğun ardına çok şey saklanabil... Rüzgargüllerinin gölgesinde Bozcaad... Afrika’nın ilk kadın milyarderi siy...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.