Afrika’ya yatırımın geleceği konusunda üç ana tema

Afrika’nın ya umutsuz ya da umutlu bir kıta olmasıyla ilgili çelişkili klişeler en sonunda yerini daha incelikli ve gerçekçi bir bakış açısına bırakıyor.

Makro seviyede, Afrika’ya yatırım yapma konusundaki belirsiz niyetler gerçek taahhütlere ve aksiyonlara dönüşüyor. Bunun iyi bir örneği, özel aracı kurumların yönettiği Afrika fonlarının sayısı. Geçtiğimiz günlerde özel sermaye konusunda uzman en büyük global şirketlerden biri olan Carlyle Grubu, yaklaşık 700 milyon dolar yatırım toplamayı başararak -hedeflediğinden yüzde 40 daha fazla- Sahra Altı fonunu kapattı. Bunu, 350 milyon ila 1 milyar dolar arası bir dizi benzer Afrika fonunun kapanması izledi. Endüstri kurallarına göre, bu fonların önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Afrika’ya yatırılması gerekiyor. 

Artık Afrika’da nasıl yatırım yapılması gerektiğine dair açık ve acil bir tartışma yapılması gerekiyor. Bir dizi global ve yerel yatırımcılar incelendiğinde öne çıkan üç tema şöyle sıralanıyor:
 
1. Yatırım açığını kapatmak
Afrika’nın ekonomik geleceğini tanımlayan unsurların başında kıtanın boyutu ve ölçeği, doğal kaynakları ve nüfusu geliyor. Afrika toprakları; Hindistan, Çin, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın toplamından daha büyük. Dahası, Afrika nüfusu da Hindistan ve Çin’inkiyle yarışıyor ve önümüzdeki on yılda her iki ülkeninkini de geçecek. Bu büyük avantajın diğer tarafı, en iyi yatırım kategorisi fırsatlarını saptamanın zor olması. Çoğu yatırımcı sahada tam zamanlı bir ekip bulundurma lüksüne sahip değil. Bir tarafta halihazırda toplanmış olan ve Afrika’ya aktarılması taahhüt edilmiş rekor miktarda global sermaye var. Diğer tarafta ise müthiş yatırım fırsatları sunan çok sayıda başarılı Afrikalı işletme var. Ancak çoğu zaman bu iki taraf birbirini bulamıyor veya dış yatırımla zaten başarılı yerel işletmelerin birlikteliğinin ortaya koyduğu potansiyeli tam olarak anlayamıyor. 
 
Yatırım yapacak yer arayan sermaye ile yatırım fırsatlarının eşleşememesine çözüm bulmak Afrika’nın gelecekteki büyümesi açısından hayati öneme sahip. Orta ve uzun vadede yerel sermaye pazarlarının artan verimliliği, hükümetlerin ve ticaret örgütlerinin “iş yapma kolaylığını” artırmak için alacağı aksiyonlar ve ekonomik koşulların iyileşmesi, bu duruma çözüm bulunmasına yardımcı olacak. Kısa vadede, nitelikli kurumsal aracılara yol göstermeleri için, hükümetler ve yatırım kollarına da fırsatlar yaratmaları için büyük görev düşüyor. 
 
2. Sürdürülebilirlik tartışmaya kapalı
Bugün bir dizi unsur Afrika’ya yatırım yaparken sürdürülebilirliğin tartışma götürmez bir gerçeklik olacağını gösteriyor. Afrika’nın tarihsel haksızlıkların farkında olan gençlerin ağırlıkta olduğu bir milyarın üzerindeki nüfusu, Afrika hükümetlerinin yatırım politikaları ve regülasyonları üzerinde güçlü bir baskı oluşturuyor. Hemen her yatırım bölgedeki sosyal şartları hesaba katmak zorunda.
 
Geleneksel global yatırım çevrelerinde sürdürülebilirlik, riske uyarlanmış getiriler ve siyasi risk derecelendirmeleri gibi faktörlerin yanında temel bir gereklilik olarak yerini almaya başladı. Sürdürülebilir getiri devamlı bir kar akışından daha fazlasına işaret ediyor. Bir yatırımın türü, zamanlaması ve yapısı bakımından sosyal sorumluluğa işaret etmesinin yanı sıra bu aynı zamanda sosyal bir sözleşme anlamına geliyor; bir bölgede, oradaki insanlara fayda sağlayacak bir yatırım yaptığınızda, bu yatırımın karşılığını büyük ihtimalle uzun yıllar boyunca adil ve makul kazançlarla alacağınıza dair bir anlayışı ifade ediyor.
 
3. Yatırım için olgunlaşan gerekçeler
Afrika’da müthiş yeteneklere, çok iyi bir geçmiş performansa ve parlak bir geleceğe sahip pek çok Afrikalı şirket var. Doğal olarak başka yerlerdeki yatırımcılar onlarla işbirliği yapmak ve büyüme potansiyellerini paylaşmak istiyor. Ortaklık pazarlıklarının çoğunluğunda niyetler fırsatçı ya da iyiliksever değil; basit olarak iyimser. Ve sürdürülebilirlik konusu en baştan itibaren önemli bir nokta olarak öne çıkıyor.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Gana Hükümeti 2014 hedeflerinin ark... Benin'de Pamuk Üretimi... Serpil Öztürk / Arda Grup ... Afrika’nın teknoloji hareketi yeni ... Afrika kendini neden besleyemiyor?... Yatırımın yeni adresi Afrika... Afrika’nın en iyi üniversiteleri ... Afrika lüks araçlar için yükselen b...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.