Afrika’yla ilgili iyimser olmak için 7 neden

Afrika konusunda umutlu ve iyimser olmak için birçok neden var.

1. İletişim devrimi, veri devrimi

İletişim devrimi Afrika için bir nimet. Sosyal medyanın yükselişi, hem Afrika’da hem de diğer bölgelerde daha fazla şeffaflık ve daha gelişmiş demokrasi biçimleri sağlayacak. Vatandaşların liderlerden hesap sormak ve fonların doğru şekilde aktarılmasını sağlamak için son derece güçlü araçları var. İletişim devrimi aynı zamanda bir veri devrimini de doğurdu ve mobil telefonlar veri toplanması konusunda Afrika’nın diğer kıtalara yetişmesine yardımcı olacak. Yeni teknolojiler herkese eşit fırsat sağlayacak ve yoksul ülkelere daha iyi kararlar vermek için ihtiyaçları olan verileri toplama şansını sunacak. 2001’de yalnızca 25 milyon Afrikalının mobil telefon aboneliği vardı; bugünse Afrika’da 650 milyondan fazla abone var.

 

2. Afrika: Bankacılılığın Silikon Vadisi

Kaliforniyalı mobil bankacılık mucidi ve Obopay’in yönetim kurulu başkanı Carol Realini’ye göre, “Afrika bankacılığın Silikon Vadisi. Bankacılığın geleceği burada belirleniyor. Bu dünyayı değiştirecek.” Mobil telefonlar uzak bölgelere tarım ve sağlık hizmetleri konusunda verilerin yayılmasını sağlıyor. Grameen Vakfı daha da ileri giderek mobil teknolojiyi direkt olarak çiftçilerden veri toplamak için kullanıyor. Mobil telefon veri toplamak için müthiş bir araç. Afrika’da bilinçli politikalar ve yatırım kararlarının oluşmasını sağlamak için daha fazla veriye ihtiyaç var. 

 

3. İstikrarlı sürdürülebilir kalkınma refah sağlar

Afrika, daha köklü ülkelerin gelişimle ilgili hatalarından ders alma şansına sahip. Bu hatalardan biri, verileri yorumlarken dar bir yaklaşıma sahip olmaktı. Hane başı gayrisafi yurtiçi hâsıla artık bir ülkenin doğru yolda olup olmadığını belirlemek için kör bir araç olarak görülüyor. Günümüzün trendi, bireysel refahın maddi refah kadar önemli olduğu, daha bütünsel bir yaklaşım (örneğin Legatum Refah Endeksi). Legatum’a göre, zengin ülkeler vatandaşlarına iyi eğitim, girişim fırsatları, özgürlük ve sosyal uyum sağlayan ülkeler. Ülkeler, uzun bir süre boyunca ve istikrarlı bir şekilde sürdürülebilir kalkınmaya yatırım yaparak zenginleşiyor. 

 

4. Bireysel özgürlüğün gücü

Pek çok Afrika ülkesinde bireysel özgürlüğün gücüne olan güven giderek artıyor. Bazı Afrika hükümetleri, genç nüfuslarının girişimci ruhundan faydalanmaya çalışıyor. Daha temiz ve yalın hükümetler kıtada büyümenin öncülüğünü yapıyor ve özel sektörü destekliyor. Nijerya ve Gana bunun iyi örnekleri arasında. Afrikalı ülkelerin bölgedeki diğer ülkelerin ekonomik başarılarını ve teknolojik yeniliklerini örnek almaları cesaret verici bir gelişme. Ruanda 20 yıl içerisinde soykırım ve savaştan ilerici, girişimci ve teknolojiyi yakından takip eden, rekor büyüme kaydeden bir ülke haline geldi. Politika yapma mekanizmalarını düzene sokan ülkeler komşularından gelen yatırımları kendilerine çekiyor. Başarılı Afrika ülkeleri diğerlerinin de aynı yolu izlemelerini sağlıyor.

 

5. Toprağın itibarını geri getirmek

Kökleri Afrika toprağında olan kurumlar geliştirebilen ülkeler vatandaşları için refah sağlayacak. Tarım önemli bir gelir kaynağı ve çok sayıda Afrika ülkesi gıda ithal etmek durumunda. Bu ülkelerin milli kaynaklarını güçsüzleştiriyor ve milli güveni sarsıyor. Altyapı yatırımları, teşvikler ve güvenli mülkiyet hakları bu trendi tersine çevirebilir ve kıtada bir gıda patlamasının önünü açabilir. Tarım, toprağa ve topluma belli bir adanmışlık gerektiriyor. Dahası, Afrika’nın işgücünün %65’i tarım sektöründe çalışıyor. Tarımın gelişimini desteklemek refah sağlamanın en hızlı yolu…

 

6. Daha iyi eğitim için daha iyi veriler

Afrika’da okullara kayıt olan öğrenci sayısı gözle görülür bir artış kaydetti ve bunun kutlanması gerekiyor. Ancak eğitim kalitesi bir sorun olmaya devam ediyor. Niteliksel veriler bu duruma yardımcı olacak. Çocukların okula gitmesi yeterli değil, yüksek standartların beklenmesi gerekiyor. Gelişmiş veri toplama okul sistemindeki zayıf alanların ortaya çıkarılmasına yardımcı olacak.

 

7. Bilgi güç ve refah demektir

Eğer bilgi güç ve refah demekse, Afrika heyecan verici bir geleceği dört gözle bekleyebilir. Afrika’nın, bilgi paylaşımı sağlayan yeni teknolojilerden kazanacağı çok şey var. Yakında, dünyanın tüm bilgi kaynakları her Afrikalının avucunun içinde olacak. Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Gana lideri Mahama: Yarı dönemde ol... Enerji sektörü Afrika’da büyümeyi t... Benin'de Pamuk Üretimi... Etiyopya’daki Türk yatırımları 3 mi... Nollywood, Hollywood'a karşı! ... Afrika’ya bir lezzet yolculuğu ... Doğu Afrika’nın ortak para özlemi: ... Serpil Öztürk / Arda Grup ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.