Afrika kendini neden besleyemiyor?

Afrikalıların yüzde 70’i çiftçi olmakla beraber kıta, özellikle Afrika Boynuzu ve Sahel Bölgesi’nde açlık ve kıtlık yaşıyor.

Sahra Altı Afrika’sında bol miktarda verimli toprak, bolca su ve genel olarak gıda üretimine elverişli iklim bulunuyor. Ayrıca en hızlı büyüyen ekonomilerden de bazıları burada. Bununla birlikte, hükümetler görevlerini yapmadıklarından bölge, dünyanın gıda açısından en güvensiz bölgesi olarak tanımlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gana Tarımsal Üreticiler Kooperatifi Başkan Yardımcısı Nelson Agyemang, “Afrika’nın gıda güvensizliğinin ana nedeni siyasi irade eksikliğidir. Tarım yatırımlarının genel olarak yoksulluğun azalmasını sağlayacağını anlayan iyi bir liderliğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Afrikalıların yüzde 70’i çiftçi olmakla beraber kıta, özellikle Afrika Boynuzu ve Sahel Bölgesi’nde açlık ve kıtlık yaşıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın 2012 tarihli İnsani Gelişim Raporu’na göre Sahra Altı Afrika’da dört kişiden biri yetersiz besleniyor ve her üç çocuktan biri büyüme sorunu yaşıyor. Tarıma büyük oranda bağlı olan ülkelerin gıda güvensizliğinden en fazla etkilenen ülkeler olması ise ironik bir tablo çiziyor. Bunun nedeni, Afrika’daki gıda temininin yüzde 90’ının küçük çiftçilerden sağlanması. O kadar az miktarda üretim yapıyorlar ki, bu çiftçilerin yarısı gıda açısından güvensiz durumdalar. Günümüzdeki sorunların kısa sürede büyüyeceği ve Afrika nüfusunun 2050 yılına kadar iki katına çıkacağı öngörülüyor. Yani ülkenin ilave olarak 1,1 milyar insanı beslemesi gerekecek.

ÇARPICI UYARI


Kenya Tarımsal Kooperatifi Land O’Lakes’in Koordinatörü Mary Munene, artan nüfusu beslemek için 2050 yılına kadar verimli arazilerde kıtlıkla karşılaşacaklarının uyarısını yaptı. Gıda güvensizliğinin nedenleri ise karmaşık bir yapı çiziyor. Kuraklık ve sel nedeniyle mahsul kıtlığı, fakirlik, çatışma ve HIV, bu nedenler arasında yer alıyor. Ancak uzmanların görüşüne göre açlığın ana nedenleri yanlış yönlendirilen politikalar ve zayıf kurumlar. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Afrika Bölgesel Müdürü Tegegnework Gettu “Sahra Altı Afrika’da kronik gıda güvensizliğinin nedeni on yıllardır süre gelen kötü yönetimler” diye konuşuyor. Gettu’ya göre, kendilerine çalışan elitler, istihdam yaratmak ve endüstri inşa etmek yerine devlet gelirlerini tekelleştirip ülkenin kaynaklarını boşaltıyor.

TARIMA GEREKLİ ÖNEM VERİLMİYOR


Öte yandan pek çok Afrika hükümeti diğer sektörlere sübvansiyonlar, teşvikler ve makroekonomik destek sağlayarak tarımı bir kenara atmaya tercih etti. Bu şekildeki zayıf yönetim nedeniyle, Sahra Altı ülkelerin çoğunda kırsal altyapı kötüye gitti. Çiftçilik durgunlaştı ve gıda sistemleri durdu. Afrika tarımının yüzde 95’i su için yağmura bağlı olmaya devam ediyor. Bu konuda başlıca bir örnek olarak bir zamanlar Afrika’nın ekmek kaynağı olan Zimbabwe gösterilebilir. Ülkedeki son derece tartışmalı 2000 yılındaki arazi reformu endüstrileşmiş, başarılı bir tarım sektörünü büyük ölçüde asgari ekim düzeyine bağlı bir hale getirdiğinden ülke bir süredir gıda güvensizliği sorunu ile karşı karşıya. Zimbabwe’nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Geliştirme Bakanı Sithembiso Nyoni, “Zor ekonomik zamanlardan geçiyoruz. Üretilen küçük pastayı bölmek gerçekten bir sorun oldu” itirafında bulunurken, bugüne kadar Zimbabwe hükümetinin eğitimi birinci kalkınma önceliği olarak gördüğünü söyledi. Öte yandan tarıma verdikleri önemi anlatan bir başka Afrika ülkesi Ruanda’nın Ticaret ve Sanayi Bakanı François Kanimba ise, “Ruanda önümüzdeki 5 yıl içinde çiftçilerinin yüzde 40 oranında suya erişim sağlaması umuduyla tarıma odaklanarak kırsal kalkınmaya 235 milyon dolar yatırmayı planlıyor. Düşük bir düzeyden başlıyoruz. Olmak istediğimiz yere gelmek yıllar alacak ” diye konuştu. BM Gıda ve Tarım Örgütü kırsal ekonomisti Denis Herbel’e göre, tarım yatırımlarını artırmakla beraber paranın da daha akıllı bir şekilde harcanması gerekiyor. Herbel, “Çiftçilerin altyapıya, aynı zamanda eğitim yoluyla gelişmiş insan sermayesine ve daha iyi kurumlar sayesinde sosyal sermayeye ihtiyacı var” açıklamasında bulundu. Herbel ayrıca, çiftçilerin hükümetler ve tüccarlara karşı pazarlık gücünü elde etmelerinin önemine dikkat çekti.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika: Sunulan vaatlerin gerçekleş... Zafer Harmandal / Hartek Mermer ... Türkiye uzmanlığını Afrika’ya taşıy... Fildişi Sahili: Yoksulluğa karşı 5... Afrika: ABD gerçek ekonomik dönüşüm... Mozambik'te sular çekilince... Güneş santralleri sektörünün dünya ... İkinci Nijer köprüsünün temeli atıl...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.