Afrika telekom sektörünün kat etmesi gereken çok yol var

Yüksek hızlı internet bu yıl kurumsal müşteriler için büyük bir fırsat sunuyor ancak mobil penetrasyonunu sektöre yeni girenlere yaymak için fiyatların düşmesi gerekiyor.

 

Küresel telekom sektöründe birleşmeler hızlanırken Afrika da bu trendin dışında kalmadı. 2013’te Fransız Vivendi, Maroc Telecom’un hisselerinin %53’ünü 5,7 milyar dolara Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Etisalat grubuna sattı. Etisalat’ın, büyük bölümünde Fransızca konuşulan Batı Afrika ülkelerindeki bu yeni operasyonları, Nijerya’daki operasyonlarıyla birlikte nasıl konumlandıracağını zaman gösterecek.
 
Önümüzdeki günlerde başka anlaşmaların da yapılması bekleniyor. Fransız Orange grubu Afrika’daki operasyonlarını yeniden değerlendirdiğini doğruladı. 
 
Afrika’nın mobil penetrasyon anlamında kat etmesi gereken çok yol var. GSM Association’ın 2013’te yayınladığı rapora göre, kıtada 253 milyon kişisel abone var. Bu da mobil penetrasyon oranının sadece %31 olduğu anlamına geliyor. GSM Association’dan Peter Lyons, yeni müşterilerin kazanılması için fiyatların düşmesi gerektiğini söyledi. Lyons, “Şu anda kullanıcı başına ayda ortalama 13,6$ kazanç sağlanıyor. 
 
Önümüzdeki 200 ila 300 milyon müşteriden sağlanan kazanç ise bunun oldukça altında olacak” dedi.
Yüksek hızlı geniş bant internetin gelişiyle büyük şirketler kurumsal müşterileri hedef almaya başlayacak. Ağustos 2013’te MTN Group Nijerya, Gana, Zambiya, Uganda ve Fildişi Sahili’ndeki daha küçük şirketleri hedef almak için MTN Bulut Hizmetleri’ni piyasaya sundu. Vodacom Group da kurumsal müşterilere yönelik çalışmalar yapıyor.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Liberia: Michelle Obama Pushes for ... Zafer Harmandal / HRK Elmaslı Kesic... Afrika’da “yeşil devrim” için büyü... Güney Afrikalı Büyükelçi BTSO'd... 2015 Afrika Uluslar Kupası Şampiyon... Nijerya firması Oando 350 milyon do... Güney Afrika soğutma ekipmanları iç... Bu uğruna ölümü bile göze aldığım b...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.