Beyazperdede Gana Nijerya İşbirliği

Yerel dilde çekilen filmlere olan talebin giderek arttığı Gana’da, Nijeryalı yönetmen ve oyuncularla yapılan işbirlikleri ve yeni bir uluslararası film festivaliyle sinema endüstrisi canlanıyor

 

Uzun süren bir duraklama döneminin ardından Gana’daki film sektörü yükselişe geçti. Yerel dilde çekilen filmlere olan talebin arttığı ülkede, Gana’nın büyük bir bölümünde konuşulan Twi dilinde çekilen filmlere her gün bir yenisi ekleniyor. Hacky Films adlı film şirketinin kurucusu ve Gana Film Yapımcıları Birliği’nin (FIPAG) Başkanı Asare Hackman, “İnsanlar kendilerini ve kendi hikâyelerini anlatan kendi insanlarını görüyorlar ve onlar için bunları anlamak İngilizce filmleri anlamaktan daha kolay,” diyor. “Bollywood’da bu yapılabiliyorsa, burada da yapabiliriz.”
 
Mart ayında Ganalı yönetmen Akosua Adoma Owusu, kısa filmi “Kwaku Ananse”nin galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı. Haziran ayında ise ülke, ilk kez düzenlenen Akra Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Festival kapsamında bölgeden ve dünyadan pek çok oyuncu ve yönetmen, bir dizi gösterim ve seminer için ülkeye geldi. 
Akra aynı zamanda “gerilla film” adı verilen tür için de bir merkez haline geldi. Film eğitimi almamış kişilerin çektiği müzik videoları ve kısa klipler, blog ve sosyal ağlarda dolaşıyor.
 
Görüntü yönetmeni ve sinema eğitmeni Yahaya Alpha Suberu, “Bunu gençler yapıyor. Nasıl yapılacağını bilseler de bilmeseler de müzik videoları çekiyorlar. Denemeye devam ediyorlar,” diyor. 2008’de Accra Mall adlı alışveriş merkezinde Silverbird Sineması’nın açılması, Suberu gibi film yapımcılarına umut verdi. Geçmişte bir kamyonet kiralayıp, kamyonete hoparlörler yerleştirerek filmlerini sokaklarda satmak zorunda kalıyorlardı. Silverbird’de yerel filmler de çekiliyor ancak programı ağırlıklı olarak Hollywood ve Bollywood filmlerinden oluşuyor.
 
Yardımcı oyuncular

Gana’nın bağımsızlığını elde etmesinin hemen ardından yaşanan özgürlük ve barış ortamında kültür ve sanata verilen devlet desteği doruğa çıkmıştı. Ancak Başkan Kwame Nkrumah’ın 1966’daki darbede iktidardan indirilmesinden sonra bu desteğin devamı gelmedi. Devlete ait olan, film yapımcılarını desteklemek, eğitmek ve onlara ekipman sağlamak için kurulan Gana Film Endüstrisi Şirketi (GFIC) ise çalışmalarını sürdürdü ve Kwaw Ansah’ın 1980 yapımı “Love Brewed in the African Pot” ve King Ampaw’ın 1984 yapımı “Kukurantumi” gibi filmlerin çekilmesine destek verdi.
 
Gana’da Ulusal Film ve Televizyon Enstitüsü adlı bir film okulu da var. 1978’de kurulan devlet okulu, Kasım 2012’de 60 yeni öğrenciye kapılarını açtı. Okulun 2014 ders programında oyunculuğun yanı sıra ses ve müzik kaydı dersleri de yer alıyor. 
 
Gana’da film üretiminde finansman sıkıntısı nedeniyle yavaşlama yaşanırken Nijerya’daki film sektörü, petrol gelirleri ve pahalı ve emek isteyen selüloitten ucuz ve yapımı kolay videokasetlere geçiş sayesinde gelişti. Hollywood’a gönderme yapılarak “Nollywood” adı verilen Nijerya sinemasının ilk filmi 1992’de çekildi.
Öte yandan Gana hükümeti, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) özelleştirme tavsiyesine uyarak GIFC’yi Malezyalı bir şirkete sattı. Bağımsız bir kanal olan TV3’e dönüşen şirket, 2011’de Ganalı özel bir şirkete satıldı.
 
Nollywood’dan Gollywood’da

Geçtiğimiz on yılda Nijerya filmleri Gana’da dağıtımcı bulmaya başladı ve her iki ülkedeki yapımcılar güçlerini birleştirmeye başladı.
Suberu, “İnsanlar çok sayıda Nijerya filmi izlemeye başladı, böylece yapımcılar da filmlerinde Nijeryalı yıldızlara yer vermeye başladı,” diyor. 
 
Ülkeler arasında oyuncu transferiyle başlayan bu işbirliği, iki ülkeden film ekipleri ve yazarların ortaklığıyla devam etti. Hackman, “Film yapımcıları olarak hükümetin ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına yapabileceğimiz katkıyı görmesini sağlamalıyız,” diyor. Gana’nın yalnızca batı bölgelerinde bile film sektöründe çalışan kişi sayısı 8000’e yaklaşmış durumda. Sahillerinde kırktan fazla kale bulunan Gana’nın uluslararası film setleri için tercih edilen bir lokasyon haline gelmesi amacıyla da çalışmalar yürütülüyor. 
 
Afrikalı yıldızlar Hollywood’da dikkat çekiyor

Afrika devasa bir kıta ve anlatacak çok hikayesi var. Bu hikayelerden giderek daha fazlası beyazperdede kendine yer buluyor. Ve Afrika kökenli oyuncular başarılarıyla Hollywood’da daha çok dikkat çekiyor.

Son dönemde Afrika’yı yakından ilgilendiren konularda çekilen filmlerin artması ve bu filmlerin Oscar ödüllerinde elde ettiği başarı, “Afrika sineması Hollywood’un kapısını çalmaya başladı” yorumlarını da beraberinde getirdi. Dokuz Oscar’a aday olan Steve McQueen’in “12 Yıllık Esaret”i, “En İyi Film” Oscar’ını kazanmasının yanı sıra Kenyalı oyuncu Lupita Nyong’o’ya da “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü getirdi. Korsanlık konusuna farklı bir bakış açısı getiren “Kaptan Phillips” de birkaç kategoride Oscar adayı oldu. 
 
“Mandela” ve “Half of a Yellow Sun” gibi filmlerin başarısı, dünya çapındaki izleyicilerin Afrikalıların yaşamları hakkında dramlara olan ilgisinin giderek arttığına işaret ediyor. Nijeryalı Biyi Bandele’nin yönettiği Half of a Yellow Sun, Nijerya’nın Biafra bölgesinde yaşanan bağımsızlık mücadelesini ele alıyor. Chimamanda Ngozi Adichie’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmin galası, geçtiğimiz eylül ayında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapılmıştı. 
 
Bu yıl gösterime girecek olan “The Good Lie” ise Amerika’ya göç eden Güney Sudanlı bir mültecinin hikayesini anlatıyor. Filmin başrolünde Amerikalı ünlü aktris Reese Witherspoon yer alıyor. 
 
Yıllardır klişeleşmiş ve göstermelik rollerde oynamak zorunda kaldıklarından yakınan siyah oyuncular ve yönetmenler Afrika’yla ilgili daha derinlikli hikayeler anlatılmasını istediklerini dile getiriyorlar. Bu yıl üç Afrikalı oyuncunun Oscar adayı olması bu yönde adımlar atıldığını gösteriyor. Nyong’o’nun yanı sıra, Half of a Yellow Sun ve 12 Yıllık Esaret’in başrolünde yer alan İngiltere doğumlu Nijeryalı aktör Chiwetel Ejiofor, 12 Yıllık Esaret’teki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde Oscar adayı oldu. Yirmi sekiz yaşındaki Somalili Barkhad Abdi ise, ilk oyunculuk deneyimi olan Kaptan Phillips’teki rolüyle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisinde ödüle aday oldu. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
AB Nijerya için 60 milyar avro yatı... Afrika’ya bir lezzet yolculuğu ... Emsa yeni Projeleriyle büyüyor ve y... Yeni küresel inovasyon fonu, Afrika... Liberya Başkanı İngiliz Şirketin ka... Kenya’dan “Hayatlarımızın Hikâyesi”... Afrika’da iş yapmanın yolu... NIPOST üç bin kişiye istihdam sağla...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.