Editörden

AFRİKA'YA KENDİ
PENCEREMİZDEN BAKMAK
HAKAN KALELİ
hakan@africanbusinesslife.com
 

 

Bu sayımızın başlığını atarken çok düşünmedim. Bu sefer amacım çok kreatif cümleler kurmak yerine, Afrika’da ki dostlarımıza gerçekleri net bir ifadeyle anlatmaktı. Evet dostlar Türkiye artık eski Türkiye değil. Son 10 yıldır şaha kalkmış bir Türkiye var artık. Ekonomisi son 10 yılın en fazla yükselişini göstermiş, insan hakları konusunda bugüne kadar dünyaya hakim olmuş ülkelere ders verir nitelikte ilerleme kaydetmiş ve en önemlisi dünya’ya barış mesajlarını vererek fazlaca dost kazanmış bir Türkiye. Şimdi siz söyleyin bu Türkiye kimin işine gelmez? Dostlarım sizler bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz.

Haziran ayı içerisinde Türkiye’de yaşanan ayaklanmaları bazı yayıncı kuruluşlar sayesinde tüm dünya duydu. Yaklaşık 20 gün süren eylemlerle Türkiye’de bir Türk baharı yaşanıyor havası vermeye çalıştılar. Masumca ve bir kaç ağaç kesilmesin diye başlayan eylem, dünyayı her zaman karıştırmakta başarıya ulaşmış çıkar grupları tarafından çığrından çıkarıldı. Amaçları çok belliydi. Son 10 yılda %63 olan yıllık faiz oranları %4 lere gerilemişti. Dünyanın en büyük havaalanı ihalesi yapılmış, Kanal İstanbul projesi ile boğazlarda tam anlamıyla tarih yazılacaktı. Bu tablo bazı çıkar gruplarının işine gelmiyordu ve yıllarca uyguladıkları senaryoyu bu sefer de Türkiye üzerinde uygulamaya koydular. Atladıkları bir şey vardı. O da 1000 yıllık bir tarihe sahip bir medeniyetin buna benzer bugüne kadar çok oyunlar gördüğüydü. Başarılı olamadılar ve olmaları da mümkün değildi zaten.

Türkiye reformlarına kaldığı yerden devam ediyor. Yine dünyanın yatırım yapılacak en karlı ülkesi. Yine büyüme grafiği devam ediyor ve edecek. Bugün Türkiye’nin yanında olanlar, Türkiye’nin içinde olanlar her zaman ki gibi kazanmaya devam edecekler. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde dünyanın ilk 10 ekonomisine sahip olması beklenen bir Türkiye her zaman Afrika’nın yanında olmaya devam edecek ve Afrika’yı da her zaman yanında görmeye devam edecek. Birileri korksa da bu böyle olacak...

 

 


Reklam
En Çok Okunan
Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.