Elias Masilela: “Ecobank çok hızlı büyüdü”

Afrika çapında kredi sağlayan Ecobank’ın en büyük hissedarı, bankanın son dönemde kaydettiği hızlı büyümenin ardından yavaşlama sinyalleri verdiğini ve buna karşı bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

 

Ecobank’ın en büyük hissedarı Public Investment Corporation’ın (PIC) başkanı Elias Masilela, bankanın kısa bir süre içerisinde çok hızlı büyüme kaydettiğini söyledi. Masilela, Reuters’a yaptığı açıklamada bankanın operasyonlarını 35 ülkeye yaymasını sağlayan hızlı büyümenin yavaşlama sinyalleri verdiğini kaydetti.
 
Masilela’ya göre bankanın büyüme kadar yönetime de önem vermesi gerekiyor. Ecobank’ın başkanı Thierry Tanoh geçtiğimiz günlerde yönetim kurulu tarafından görevinden alınmıştı. Masilela, “Banka çok kısa bir süre içerisinde çok hızlı büyüdü. Bir noktada durumu değerlendirmeleri ve sadece büyüme programına odaklanmak yerine içerideki konuları düşünmeleri gerekiyordu. Görünüşe bakılırsa büyüme programı diğer her şeyin önüne geçti” dedi. 
 
Ecobank Yönetim Kurulu, Nijerya Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SEC) kurumsal yönetimde ihlaller olduğuna dair iddialar üzerine başlattığı soruşturmanın ardından Başkan Thierry Tanoh’u görevden almıştı. Bankada %18,35’lik hissesi bulunan PIC, 1 Mart’ta gönderdiği mektupta “birleşik bir Afrika rüyasının yok olmasını” engellemek için Tanoh’un görevden alınmasını istemişti. 
 
Masilela, büyümenin ardından Ecobank’ın istikrara ihtiyaç duyduğunu ve önünde yatırımlarını entegre etmek gibi zor bir mücadele olduğunu söyledi. “İstikrar sağlanana kadar risk alanlarını belirlemek çok zor, yani bu aşamada sorunun yönetimden kaynaklandığını düşünsek de yarın sorunun başka bir yerde olduğunu düşünebiliriz.” Ancak son zamanlarda yaşanan sorunlara rağmen Masilela PIC’nin Ecobank’ı hala “büyük potansiyele sahip iyi bir banka” olarak gördüğünü söyledi. “Yapmamız gereken beklenen performansı sağlaması için yardımcı olmak.” PIC’nin Ecobank’taki yatırımı sayesinde, Güney Afrika dışındaki bölgelere de yönelmeye çalışan banka, operasyonlarını Fildişi Sahili, Uganda ve Zambiya gibi hızla büyüyen ülkelere yaydı.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Etiyopya’daki Türk yatırımları 3 mi... Afrika’nın ilk kadın milyarderi siy... Şebnem Açıkdüşün / CCG... Amina Mohammed: Yoksulluğun olmadığ... Orhan Aydın / AYD YAPI... Rotamızı Afrika’ya çevirdik... Ghana, petrol endüstrisinde reform ... Afrika’nın geleceği yenilenebilir e...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.