Güney Afrika soğutma ekipmanları için fırsat

Soğutma sistemlerine yönelik talebin hızla arttığı Güney Afrika’da kurulacak yeni işletmelerin yılda toplam 195 milyon rand değerinde satışlara ulaşılması mümkün. seçeneklerden biri de dünyanın sektör devleri ile yerel ortaklıklar kurulması.

Gıda ve içecek soğutma sistemlerine ve tesislerine yönelik talepler tüm dünyada olduğu gibi Güney Afrika’da da hızla artıyor.
Hava kompresörleri soğutma ekipmanlarının temel bir parçası ve Güney Afrika’da genellikle ithalat yoluyla temin ediliyor. Ancak malzemenin imalatı için yerel tesisler kurmak da mümkün. Üstelik, yerel olarak imal edilen kompresörler, ulusal ve uluslararası boyutta dağıtım imkanı bulabilir. Halen ithalata harcanan 85 milyon randın ekonomiye aktarılması halinde 100 adet doğrudan, 204 adet dolaylı olmak üzere toplam 304 yeni iş imkanı yaratılabilir. Kurulacak yeni işletmelerle yılda 195 milyon rand değerinde satışlara ulaşılması olası görünüyor.

Güvenilir ticari fizibilite gerektiren yatırım fırsatı
Soğutma ve klima kompresörleri büyük ölçekli tesis ve makineler için klima, ısı pompalama ve soğutma imkanı sağlar. Düşük basınçlı, düşük hacimli gazı sıkıştırarak yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklıkta gaza dönüştürürler.
Soğutma kompresörü ve hava sıkıştırma kompresörleri buhar makinesindeki buharı da alır. Soğutma kompresörlerinin çoğu, endüstriyel soğutma sistemleri veya ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerinin temelini oluşturan büyük, mekanik cihazlardır.
Sanayileşmiş ülkelerde kentleşme ile birlikte gıda ve içeceklerin soğutulmasına yönelik talepte büyük artış yaşandı. Kentleşme düzeyi ticari soğutma ekipmana yönelik talebin belirlenmesindeki ana faktör.


Bu durum özellikle kentte yaşayanların kırsal alanlarda yaşayanlara göre daha yüksek gelirlere sahip olduğu gelişmekte olan ülkeler için geçerli. Marka tanınırlığı ve dağıtım kanallarına erişim ihtiyacı ile birlikte artan ürün geliştirme, imalat ve pazarlama maliyetleri dengenin gelişmiş ülkelerdeki çokuluslu büyük üreticilere kaymasına yol açıyor.


Bu dev firmalar, gelişmekte olan ülkelerde işçilik maliyetlerinin daha az olduğunu görerek bu ülkelere yatırım yapmayı avantajlı buluyorlar. Bu nedenle, ağırlıklı olarak kendi sınırlarının dışındaki üretim olanaklarına yatırım yapıyorlar. Yerel şirketlerle birlikte yapılan ortak yatırımlar, giderek yaygınlaşıyor.
Soğutma ekipmanı kompresörleri taşıdıkları değer açısından KwaZulu-Natal’ın ana ithalat kalemlerinden biri. Daha yakından analiz edildiğinde, iLembe bölgesinin yılda 85 milyon randa ulaşacak şekilde düzenli olarak büyük miktarda soğutma ekipmanı kompresörü ithal ettiği görüldü.
Soğutma ekipmanı kompresörleri konusunda iLembe bölgesindeki talep, miktar ve değer açısından nispete güçlü durumda.


Soğutma ekipmanı kompresörleri ithal edilen miktar açısından hava, vakum pompaları, kompresörler ve havalandırma fanları alanında en canlı pazar, nitekim 2005’ten bu yana ithalat talebinde güçlü bir büyüme yaşandı. En büyük pazar Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki tüketicilerden gelen taleple oluşuyor.
 Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Mehmet Uğut / GENYA ... Türk medyasındaki Afrika imajı... Afrika’da “yeşil devrim” için büyü... Ganalı araba üreticisi ticari üreti... Yatırımın yeni adresi Afrika... KOSGEB 4. İNOVATİF KOBİ ÖDÜLLERİ... Mehmet Akdağ / Akdağlar Madencilik... Ghana, petrol endüstrisinde reform ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.