Güney Afrikalı Büyükelçi BTSO'da

Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Vika Khumalo ve DEİK Türk - Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret etti.

Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Vika Khumalo ve DEİK Türk - Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret etti. BTSO binasında gerçekleşen ziyarette ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Güney Afrika ve Bursa'da bir çok iş imkanı var, bunları buluşturmak durumundayız. Güney Afrika'nın iş potansiyeli çok geniş olmasına rağmen aramızdaki dış ticaret hacminin bu boyutta olmadığı bizi üzüyor." dedi.

BTSO'ya bağlı 60 firmanın Güney Afrika ile dış ticaret ilişkilerinin bulunduğunu hatırlatan Parseker, iki tarafın da katkıları ile bu firma sayısının günden güne artarak ticaret hacmini geliştireceğine vurgu yaptı.

BTSO'nun 34 bin üyesi ile Türkiye'nin en önemli odalarından biri olduğunu anlatan BTSO Meclis başkanı İlhan Parseker, ikili görüşme ve çalışmalar ile Güney Afrika ile ticaret hacmini artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

"AFRİKA'YI İHMAL ETMİŞİZ"

BTSO Başkanvekili Ali Hazır, BTSO olarak bu zamana kadar yılda 20-25'e yakın ağırlıklı Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçi ve konsolosunu ağırlayarak ikili iş ziyaretler ve görüşmelerde bulunduklarını belirterek. "Afrika'dan böyle bir ziyaretin gerçekleşmesi çok alışılmış bir şey olmadığı için ben sayın Büyükelçinin ziyaretini çok önemsiyorum. Bizde Afrika ile olan ilişkilerimizi ihmal ettiğimizi fark ettim. Gerçekten Afrika'yı biz daha iyi anlatmalı ve anlamalıyız." şeklinde konuştu.

Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Vika M. Khumalo, yaptığı değerlendirmede; 1 milyardan fazla insanın yaşadığı yükselen bir değer olan Afrika kıtasından bahsedildiğini belirterek, "Yani yükselen bir değerden bahsediyoruz. Bu yüzyılın aslında Afrika yüzyılı olduğunu düşünüyoruz. Büyüme rakamları açısından da ekonomik büyümenin artığını görüyoruz. Ekonomik büyüme yaşanan Euro ve krizi ve küresel finans krizine rağmen devam eden bir büyüme var." şeklinde konuştu.
İki ülke arasında ki ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini belirten Güney Afrika Büyükelçisi Vika M. Khumalo, şu anki ticaret hacminin iki ülkenin mevcut potansiyelini yansıtmadığını belirtti.
Ayrıca altyapı konusuna büyük önem verdiklerini anlatan Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Vika Khumalo, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu konuda şu rakamdan bahsetmek istiyorum. 397 milyar dolar bu alana ayırdığımız bir pay. Ülke olarak bu parayı 2013 ve 2030 yılları arasında altyapı geliştirilmesi ve ortaklıklar kurulması amacıyla ayırdık."

Konuşmaların ardından İlhan Parseker, Büyükelçi Vika M. Khumalo'a İznik çinisi hediye etti.

(CİHAN)Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Güney Afrika soğutma ekipmanları iç... Ruandalı yönetmen yerel film endüst... Gana'nın genç yeteneklerine anl... Uganda'da İş Yapmak... AB Nijerya için 60 milyar avro yatı... Gana Bankası 2016'da enflasyonu... Gana Hükümeti 2014 hedeflerinin ark... Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Beni...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.