Gana, Mineral ve Maden Politikasını Açıkladı

Kapsamlı mineral ve maden politikası ile ekstraktif sektörün yönetimi, hükümetin rehberliğinde, 17 yıl sonra yapılan bir öneriyle başlatıldı.

Ülke ekonomisinin yapısal dönüşümünde çeşitli endişeleri gidermek ve madencilik sektörüne ve madenciliğe katkı sağlaması adına “Sürdürülebilir Kalkınma için Madenciliğe Katkı Sağlanması” temalı belge yayınlandı. Bu belgenin ilk taslağı 1999 yılında hazırlandı ve 2001'de tamamlandı. Ardından Komisyon, Millet Topluluğu Sekreterliği ile taslağı tekrar gözden geçirerek çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bağımsız kuruluşlar tarafından paydaşlar da eklendi ve böylece belge geçerlilik kazandı. 
 
Gana’da Ortak Kalkınma ve Büyüme Gündemi
 
Gana’da Ortak Kalkınma ve Büyüme Gündemi (GSGDA 1, Ortak Kalkınma ve Büyüme Gündemi 11, 2014- 2017) aracılığıyla Akra bölgesinde, Yolsulluğun Azaltılması Stratejisi (GPRS 1& 11) konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya üst madencilik yöneticileri ve sektördeki paydaşlar da katıldı. Toprak ve Tabii Kaynaklar Bakanı Nii Osah Mills burada açıklanan belgenin, Gana’nın orta vadeli gelişim politikalarının çerçevesini oluşturduğunu söyledi. 
 
Madencilik sektöründeki sorunların ele alınmasını hedefleyen bazı hükümlerin vurgulandığı toplantıda Bakan Mills, maksimum katkıyı üretmek için küçük ölçekli madenciliği çevreye zarar vermeyecek bir şekilde düzene sokacak bir politika üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bakan, “Bu nedenle, Madencilik ve Teknolojisi Üniversitesi mezunlarını küçük ölçekli madencilik girişimlerinde teşvik etmek istiyoruz” diye konuştu. Ayrıca bu politikanın başka alanlarla bağlanarak gelişeceğini ve madencilik ile ekonomideki tahakkuk faydalarını artırmak için bilinçli bir çaba gerektiğini de sözlerine ekledi. Yerel ekonominin geri kalanı ile maden sanayi birleştiğinde, özellikle Ganalı girişimcilere mal ve hizmet sağlanması mümkün hale geliyor. Bu doğrultuda sektöre katılımın da artması bekleniyor. 
 
Başkan ayrıca, “Sanayinin tanınması halinde, Gana madencilik sektöründeki büyüme ekonominin diğer sektörlerine de fayda sağlayarak büyüme oluşturacaktır. Bu tür hedeflere ulaşmak için gerekli katalizör, bu politikanın etkin bir şekilde uygulanmasıdır” dedi. 
 
Bakan Mills, mevcut dökümlerin yaklaşık 30 yıl öncesine ait en düşük dökümler olduğunu ve bu yüzden ekonomiyi etkilediğini söyledi. Bakan, “Bu durumu tersine çevirmek için 1983 yılında Ekonomik Kurtarma Planı sırasında, başarısız olunan eski devlet altın madenlerini elden çıkarmak da dahil olmak üzere birtakım özel madencilik sektör programları hazırlandı. Bu sebeple, mevcut madenlerin rehabilite edilmesi ve düzenlenmesi, ayrıca diğerleri arasında döviz kuru rejiminin serbestleştirilmesi gerekmektedir” diye konuştu. 
 
Mevcut sektörel veriler, 1984 yılında yaklaşık 240.000 ons olan altın üretiminin takdir edilen bir seviyede olduğunu gösteriyor. Bu rakam on yıl sonra yani 2014 yılında, 2 milyon onsun üzerindeydi. Şu anda ise, altın üretimi tam olarak 4.4 milyon ons seviyesini gördü. Benzer şekilde, boksit üretiminde de önemli artışlar bulunuyor. Elmas ve manganez gibi sektörler şu anda hükümetin iç gelirine %16 katkı sağlıyor. Madencilik sektörüne 1983 yılından bu yana yapılan toplam yatırım yaklaşık 15 milyar dolar olarak görülüyor. 
 
Dr. Toni Aubynn, ülkenin ihracat tabanını çeşitlendirecek ve böylece döviz kazancını artıracak politik hedeflerini ana hatlarıyla bir sunumda anlatarak politikaya girme niyetini açıkladı. Bu gelişimi desteklemek, mineral endüstrisi için nitelikli istihdam yaratmak, yerel kapasitenin geliştirilmesi ile yerel mal ve hizmet talebi yaratmak vergi geliri kuşağını iyi duruma getirecektir. 
 
Mineral politikasının uyumlaştırılması için yapılan ECOWAS ve Afrika işbirliği, özellikle kırsal topluluklarda, ekonomik bakımdan daha geniş bir yatırım için katalizör görevi üstlenecek. Ayrıca bu politika, altyapı gelişimi ve yerel kullanım için hammadde üretimine katkı sağlayarak madencilik dönüşümünü geliştirecek. 
 
 
Dr. Aubynn bu hedeflere ulaşmak için hükümetin madencilik sektöründe kapsamlı ve ileriye dönük düzenlemeleri ve geliştirmeleri yönetecek berrak bir ulusal politikaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Aubynn, “Hükümet ayrıca, yeni yatırımlara gerekli ortamın oluşturulabilmesi için modern yasal düzenlemelerle cazip şartlarda bir ulusal madencilik politikası oluşturması gerektiğinin farkında. Mineral faaliyetlerin sürmesi için teşvik ararken sorumluluk üstlenilmesi gerekiyor. Hükümet, çevreyi ihmal etmeden, yerel topluluklara ve maden operasyonlarına zarar vermeden değerlendirmelerini yapmaktadır. Bu niyetle, çevresel ve sosyal sorumluluğu alarak, ülke ekonomisini güvence altına almak ve sosyal haklar oluşrmak için maden geliştirme sözü verilmiştir” diye konuştu. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Tony Elumelu: Özel sektör Afrika’nı... Singapur deneyimlerini Afrika’ya ak... İmalat, büyümeyi sürdürülebilir hal... Afrika: Sunulan vaatlerin gerçekleş... Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvi... Şebnem Açıkdüşün / CCG... Türk medyasındaki Afrika imajı... Francis Kibhisa: Afrika’da ortak bi...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.