Gana Bankası 2016'da enflasyonu ve aşırı dalgalanmayı engellemeyi amaçlıyor

Gana'daki Kasım ayındaki enflasyon oranı bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarak yüzde 17,6'ya yükseldi. Temmuz ayından sonraki en yüksek enflasyon oranının görülmesine gıda, konut, altyapı hizmetleri, ulaşım ve giyim fiyatlarındaki ani artışlar sebep oldu.

 
Enflasyon beklentileri sabitlenene kadar sıkı para politikası
 
Gıda fiyatlarındaki enflasyon oranı artışında en başta sebzeler (yüzde 13,4) ile maden suyu, meşrubat, meyve ve sebze suyu fiyatları (yüzde 8,4) rol oynadı. Gıda dışı enflasyon oranı artışının başlıca kaynakları ise eğitim (yüzde 29,4), eğlence-dinlenme ve kültür (yüzde 26,5) ve ulaşım (yüzde 26,2) fiyatlarındaki artışlar oldu.  
 
Diğer fiyat artışları giyim ve ayakkabı ile (yüzde 25,6) mobilya, konut, su, elektrik, doğalgaz ve diğer yakıtlarda (yüzde 24,1) görüldü. 
İstatistik kurumu yetkilisi Baah Wadieh, Kasım 2015 itibariyle ithal ürünlerindeki enflasyon oranının yüzde 18,6 olduğunu, aynı tarihte yerli ürünlerdeki enflasyon oranının ise yüzde 1,4 daha düşük seviyede, yani yüzde 17,2 olduğunu belirtti. 
 
Düşük emtia fiyatları ve mali kriz nedeniyle ülkenin para birimi Gana cedisi dolar karşısında keskin bir düşüş yaşadı. Bu nedenle ithalat fiyatları artarak enflasyon oranını son 2 yılın en üst düzeyine çıkardı. Gana'nın merkez bankası enflasyonu dizginlemek için 16 Kasım 2015'te para politikası gösterge oranını 1 puan artırarak yüzde 26'ya çıkardı fakat karar alıcılar, boşa düşen beklentileri yeniden sabitlemek için ek sıkılaştırma gerekeceğini belitiyor.  
 
İnatçı yüksek enflasyonla mücadele için yıl başından bu yana dördüncü kez oran artışı yapıldı. Merkez bankasının başındaki Kofi Wampah, “Gana Bankası piyasalardaki gelişmeleri gözleyerek para birimindeki aşırı dalgalanmayı engellemek ve enflasyon ile beklentileri kademeli olarak düşürmek için gerekli önlemleri alacaktır” dedi.  
 
Wampah sözlerini şöyle sürdürdü: “Gana Bankası özellikle enflasyon beklentileri sabitlenene kadar sıkı para politikası uygulamasını sürdürecektir. Bununla birlikte, 2016 bütçesi ve yapısal reform programında belirtildiği gibi para piyasalarında mali konsolidasyonun sürdürülmesi, söz konusu piyasalarda istikrarın geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Gana Bankası, likidite fazlalığıyla baş edebilmek için bundan sonra da ana faiz oranını artırarak para sürümünü (enflasyon) yönetme yoluna gidecektir.”


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Güney Afrika soğutma ekipmanları iç... Ghana, petrol endüstrisinde reform ... Yeni Nijerya’nın yüzü: Aliko Dangot... Gana Devlet Başkanı Mahama:
 ... Afrika’ya bir lezzet yolculuğu ... Doğu Afrika’nın ortak para özlemi: ... Afrika lüks araçlar için yükselen b... Francis Kibhisa: Afrika’da ortak bi...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.