Gana Devlet Başkanı Mahama:
 Demokrasi deneme yanılma ile işliyor

Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama, Afrika ülkelerinin, kalkınmanın ayrılmaz parçası olan demokrasinin ilkelerini yeterince prova ederek maksimum faydalar elde edeceğini ve kıtanın filizlenmekte olan ekonomisini hızla dönüştürebileceğini söyledi.

The Africa Report yıllık tartışmalarının Gana başkenti Akra'daki açılışında konuklara seslenen Mahama, demokrasinin özgürlüğü, insan onuruna saygıyı, mutluluğu ve kamu hizmetlerinin, kaliteli eğitimin ve sağlığın şartlarını sağladığını belirtti. Ancak uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde mükemmel olmadığını ifade ederek, demokrasinin Afrika kıtasında işlemediği sonucu çıkarılmaması gerektiğini dile getirdi. 


Demokraside vatandaşlar sadece lideri ve temsilcileri seçmekle yetinmez

Aslında Afrika savaşa savaşa, ileri-geri gide gide bugün olduğu yere geldi. Onun işlemediğini söyleyecek kadar uzun süredir uygulamadık bence demokrasiyi diyen Mahama şöyle devam etti: Her ülke deneme yanılma yoluyla demokrasisinin o kültürü temsil edecek bir sisteme evrilmesine izin vermelidir. Özellikle kendimizi yüzyıllardır demokrasiye sahip olan uluslar ile mukayese ediyorsak. Demokrasi hiçbir zaman mükemmel bir sistem olmayacaktır çünkü insanlar her zaman var olacak. ABD'nin demokrasisi ile Birleşik Krallık'ın (İngiltere) demokrasisi de aynı değil.

 

Gana, bağımsızlığını kazandığı 1957'den bu yana otoriter, askeri, geçici sivil hükümet ve liberal demokratik idare aşamalarından geçti ve ekonomik varlığı çeşitlilik gösterdi. 

 

1990'larda demokrasiyi benimseyen Batı Afrika ülkesi, karma ekonomik varlık durumlarını gördü. Mahama, Demokraside bir ulusun vatandaşları, liderin ve temsilcilerinin kimler olacağına karar vermekten fazlasını yapar dedi ve ekledi, 

Ulus inşasında önceliklerin neler olması gerektiğine de karar verirler. Mo Ibrahim Vakfı Kurucusu Dr. Mohammed Ibrahim, demokrasinin Afrikalılaştırılması görüşlerini reddederek, Afrika demokrasisi veya Afrika futbolu diye bir şey olduğuna inanmıyorum. Bizler de normal insanlarız diye konuştu. Sudan kökenli İngiliz mobil iletişim girişimcisi ve hayırsever Ibrahim, Dünya ileriye gitti, uyanmamız gerek uyarısı yaparak, Afrikalı liderlerin evrensel insan haklarına saygı duyması gerektiğini vurguladı.

 

Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da, ister Afrika ister Batı demokrasisi beminsensin, Afrikalıların şart veya katılım taahhüdü olmaksızın demokrasiyi tam sahiplenmesi gerektiğine işaret etti. Ghebreyesus, Hatalar da yapsak fark etmez, onları düzeltip ilerlemeye devam etmeliyiz dedi.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika'da Yatırım Fırsatları... Güney Afrika: İmtiyaz devri sektörl... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Ganalı araba üreticisi ticari üreti... Murat Mercan Söyleşi... Mauritius Afrika’nın bankacılık mer... Afrika artık potansiyel değil gerçe... Sergi Duvarlarının Arkasındaki Sana...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.