Kara kıtanın 10 parlak şehri

Büyüyen ekonomisi ve hızla artan nüfusu ile göz kamaştıran Afrika, çokuluslu şirketlerin iştahını artırıyor. Kıta hızla büyüyen ekonomisi ve yatırıma açık pazarlarıyla uzun bir süredir tüm dünyadan yatırımcıların ilgi odağı.

Afrika büyük bir ekonomik değişimden geçiyor; olumlu yönde seyreden değişim gelişmeyi de beraberinde getiriyor. Bölgenin büyüme potansiyeli uluslararası şirketlerin iştahını kabartıyor. Afrika’nın Sahra Altı olarak nitelendirilen bölgesinde 2008 yılı itibariyle ekonomik büyüklük 1,6 trilyon dolarla Brezilya ve Rusya’nın ekonomisini yakalarken Kara Kıta’nın toplam büyüklüğünün 2020’de 2,6 trilyon dolara erişmesi bekleniyor. 2000-2010 arasında dünyanın en hızlı büyüyen 10 ekonomisinden 6’sı Afrika’daydı ve ekonomistlere göre 2015’e kadar en hızlı büyüyen 10 ülkenin 7’si yine Afrika’dan çıkacak ve Afrika’daki büyüme Asya’yı geçecek.

Geçtiğimiz 10 yıl içinde Afrika’daki büyümenin yüzde 32’si emtia fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı ancak kıtadaki ekonomik sıçramanın bir “doğal kaynak” patlamasından çok daha fazlası olduğunun altını çizmek gerekiyor. Afrika’daki büyümenin üçte ikisi perakendecilik, ulaşım, telekomünikasyon ve imalat gibi sektörler sayesinde gerçekleşti. Afrika’nın 1 milyar olan nüfusunun 2050’de ikiye katlanarak 2 milyarı bulacağı tahmin ediliyor. Tüketimde dünyanın diğer bölgeleriyle yarışır hale gelmesi beklenen Afrika’nın tüketici harcamalarının 2020’de, 1 trilyon dolarla Rusya ve Hindistan’ınkine ulaşması öngörülüyor. Dünyanın her bölgesinden Afrika’ya sermaye akıyor. 2000 yılında 10 milyar dolar olan doğrudan yabancı yatırımlar, 2010’da 80 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın 2015 yılında 120 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Hangi kentler yatırıma elverişli


Herkes Afrika’nın potansiyeli hakkında konuşup duruyor, peki nüfusu 1 milyarı aşan bu kıtada yabancı şirketler nerelere odaklanmalı? Frontier Strategy Group tarafından yapılan araştırmaya göre, Afrika’da nüfusu 1 ila 5 milyon arasında değişen kentlerin sayısı 2025 yılında 73’e çıkacak. Frontier Strategy Group MENA Araştırma Bölümü Başkanı Matthew Spivack, kıta genelinde yatırım için tercih edilmesi ilk 5 beş kenti ve gelecek vaat eden 5 kenti belirledi. Bunların bazıları çok iyi tanınıyor ancak bazıları sizi şaşırtabilir. Spivack’ın önerdiği “5 büyük şehir”, siyasi ve ekonomik açıdan istikrarlı ve zaten doğrudan yabancı yatırımcının destinasyonları arasında önemli bir yere sahip. Bu şehirlerle ilgili kısaca bilgi verelim.

Akra, Gana: Afrika’nın önemli destinasyonlarından Akra, Gana ekonomisinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. 800 binin üzerinde bir nüfusa sahip olan 3 milyar dolarlık şehrin önemli gelir kaynakları imalat, perakende, finans, sigortacılık, ulaşım ve turizm.

Johannesburg, Güney Afrika: Kentin nominal gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) 51 milyar dolar. Almanya’nın en büyük şehirlerinden Münih’in GSYH’sinin 64 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında Johannasburg’un potansiyeli açıkça ortaya çıkıyor.

Lagos, Nijerya: Lagos’un ekonomik büyüklüğü 40 milyar dolar. Ancak Nijerya’nın bu yıl ekonomik istatistiklerini dayandırdığı baz yılını değiştirmesiyle Lagos’un GSYH’sinin ciddi biçimde artacağı öngörülüyor.

Luanda, Angola: Önemli doğal kaynağı petrol sayesinde, ekonomisindeki tüm sektörleri yeni baştan inşa eden Angola’nın başkenti Luanda da, yabancı yatırımcıların gözdeleri arasında. Şehirde işlenmiş gıda, içecek, tekstil ve çimento başta olmak üzere birçok alanda üretim yapılıyor.

Nairobi, Kenya: Doğu Afrika ekonomisinin kalbi, Kenya’nın başkenti Nairobi’de atıyor demek yanlış olmaz. Endüstriyel bir merkez haline gelen Nairobi’de işlenmiş gıda, motorlu araç, sabun, inşaat malzemeleri, tekstil ve kimyasal madde üretimi yapılıyor. Şehir; plastik ürünler, metal kaplamalar, sigara, ayakkabı ve tekstile yoğunlaşmış durumda. Başlıca ihracat ürünleri arasındaysa kahve, pamuk, şeker, elmas, demir ve tuz var.

“GELECEK 5”E DİKKAT!


Spivack’a göre, şu an iş ortamında ciddi defoları olan fakat hızla büyüyen ekonomilerinin yardımıyla çokuluslu şirketlere büyük fırsatlar oluşturacak olan pazarlar asıl “gelecek 5” olarak nitelediği Afrika şehirleri. İşte bölgenin kaderinde söz sahibi olacak geleceğin gözde şehirleri:

Addis Ababa, Etiyopya: Afrika Birliği’nin merkezinin burada olması, şehri Afrika’nın da başkenti yapıyor ve kentin siyasi olarak önem kazanmasını sağlıyor. Özellikle içecek devlerinin burada büyük yatırımlar yaptığı görülüyor.

Darüsselam, Tanzanya: Şimdiden 2015 yılının favori yatırım adresleri arasında sayılıyor. Kente ilgi gösteren şirketler arasında Japon otomotiv devi Honda da bulunuyor. Honda yerel bir ortakla bir fabrika kurmayı planlıyor.

İbadan, Nijerya: Emtia üretiminde kritik öneme sahip. Kakao, pamuk, kereste, kauçuk ve palm yağı ticaretinde önemli bir merkez olan şehrin endüstriyel üretimi tarımsal emtia işlenmesi, tütün, sigara, un, dericilik ve mobilya yapımı alanlarında yoğunlaşıyor.

Kinşasa, Demokratik Kongo: Şehrin nüfusunun 2015’te 12 milyonu bulması bekleniyor. Yoksulluk ve zayıf altyapısına karşın, çokuluslu şirketler bölgedeki hızlı ekonomik büyümeyi göz ardı etmeyip bu şehre yönelmeye başladı bile.

Mombasa, Kenya: Kenya’nın en büyük limanına evsahipliği yapan Mombasa, önemli bir ticaret merkezi olmasının yanı sıra deniz turizmi açısından da önemli bir adres. Bir petrol rafinerisi ve bir çimento fabrikası da bulunan kent aynı zamanda, hızla büyüyen bir çağrı merkezi. Doğu Avrupa’yı dünyanın geri kalanına bağlayan kıtalararası sualtı telekomünikasyon hatları Mombasa kıyılarının altından geçiyor ve kentin hızla gelişen bir çağrı merkezi olarak konumunu güçlendiriyor.

TÜRKİYE-AFRİKA TİCARET HACMİ 10 YILDA DÖRDE KATLANDI


BRIC ülkeleri Afrika’ya adeta çıkarma yapıyor. Ülkenin doğal kaynaklarından faydalanmak için kolları erken sıvayan BRIC ülkeleri, özellikle de Çin, Afrika’da büyük yatırımlara imza atmış durumda. Ancak artık gelişmekte olan ülkelerin pek çoğu bu pazardan pay kapmak için kolları sıvadı. Standard Bank gelişmekte olan 10 ülkenin Afrika’daki yatırımlarının, son 10 yıl içinde üçe katlanarak 330 milyar dolara çıktığını gösteren bir rapor yayınladı. Söz konusu yatırımcıların içinde en büyükler, 250 milyar dolarlık paylarıyla BRIC ülkeleri. Geri kalan altı ülkenin yatırımlarının büyüklüğü ise 80 milyar dolar. Bu ülkelerin ikisi Afrikalı; Nijerya ve Güney Afrika. Diğerleri ise Türkiye, Suudi Arabistan, Tayland ve Endonezya.

Standard Bank’ın raporuna göre Çin, Hindistan ve Brezilya, Afrika’nın gelişmekte olan 10 ülkeyle ticaretinin dörtte üçünü gerçekleştiriyor. Ancak Türkiye de dahil diğer gelişmekte olan ülkelerin de Afrika ile ticaretinin büyüme hızının çok çarpıcı olduğu vurgulanıyor. Mesela Nijerya’nın diğer Afrika ülkeleriyle ticareti son 10 yılda yedi kat artarken, Türkiye’nin dört kat artış gösterdi. Özellikle Türkiye’deki çokuluslu şirketlerin Afrika’daki varlıklarının, BRIC ülkelerindeki rakipleriyle boy ölçüşmeye başladığı belirtilen raporda, Arçelik’in Güney Afrika’daki elektrikli ev aletleri üreticisi Defy Appliances’ı 327 milyon dolara satın alması da örnek olarak gösterildi. Raporda, Afrika’yla ticaretini artıran ve gelişmekte olan bu 10 ülkenin hızlı büyüyen ekonomileri ve uluslararası ekonomiye entegrasyonlarının artmasıyla küresel ekonominin şekillenmesinde daha önemli bir rol oynamaya başladıklarına dikkat çekiliyor.

EN BÜYÜK 500’ÜN CİROSU 700 MİLYAR DOLAR


Dünyanın her yerinden yatırımcının markajında olan Afrika şirketleri, dünya devleriyle yarışmaya bile başladı. Artan nüfus ve ekonomik büyümeye bağlı olarak gelir düzeyinin iyileşmeye başlaması, şirketlerin karlarını hızla artırmalarını sağlıyor. 2008 finans krizinden ağır bir darbe almadan çıkan Afrikalı şirketler, emtia fiyatlarındaki dalgalanma ve avro bölgesindeki borç krizinin etkisini savuşturmada da başarılı olacak gibi gözüküyor. Kıtanın en büyük 500 şirketi hakkında yapılan yıllık bir çalışma, 2014 borç krizinin gölgesinde başlasa bile Afrikalı şirketlerin, bilançolarındaki ivmeyi koruyabileceklerine işaret ediyor. Ünlü spekülatör George Soros da, Afrika’nın yatırım yapmak için cazip bir pazar olduğunu düşünüyor. Soros, Oslo’daki bir konferansta yaptığı konuşmada, Afrika’nın yatırım yapmak için ilginç bir pazar olduğunu söyledi.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Küba’da emlak satışı başladı... Francis Kibhisa: Afrika’da ortak bi... Gana emlak yatırımı için cazip bir ... Güven ve İstikrarın Ülkesi Tanzanya... Afrika’ya yatırımın geleceği konusu... Korsanlar diyarı Madagaskar... Gana lideri Mahama: Yarı dönemde ol... Adem Canpolat / Polat Yıldız...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.