Liberya Başkanı İngiliz Şirketin kabile topraklarını almasına engel olma sözü Verdi

Sivil toplum kuruluşları, Liberya Başkanı’nın ülkenin batısında yer alan Grand Bassa bölgesinde, yerli halkla İngiliz palm yağı şirketi Equatorial Palm Oil arasındakİ toprak çekişmesiyle ilgili açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

 

Global Witness and Save My Future Foundation (SAMFU), Liberya Başkanı Ellen Johnson Sirleaf’in İngiliz palm yağı şirketi Equatorial Palm Oil’in (EPO) Jogbahn Kabilesi’nin topraklarına doğru yapacağı her türlü genişlemeyi, bu durumdan etkilenen insanların onayına bağlamasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. 
 
Bölgede yaşayan topluluklar EPO’yu topraklarını izinsiz olarak kullanmakla suçlamıştı. Eylül 2013’te topluluğun bazı üyeleri EPO güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınmış ve darp edilmişti. Şirket ise topluluğun onayı olmadan ve Liberya yasalarına aykırı bir şekilde hareket ettiğine dair iddiaları reddetmişti. Liberya Başkanı’nın verdiği bu söz toprak haklarına saygı gösterilmesi için verilen mücadele açısından bir zafer olarak görülüyor.
 
Global Witness örgütünden Natalie Ashworth, “Liberya’nın yatırıma çok ihtiyacı olsa da, korunmasız insanları ezmeye çalışan şirketlerle iş yapmayı göze alamaz. Bu kararla Başkan Sirleaf insanlara öncelik verdiğini gösterdi” dedi.
 
İngiliz şirketi EPO, Liberya’da toplam 89.000 hektarlık bir alanı kaplayan palm yağı imtiyazına sahip. Şirket 2012’nin sonunda ve 2013 yılı boyunca, operasyonlarını Grand Bassa bölgesindeki Jogbahn topluluğuna ait arazilere yaymak için adımlar attı. Bu yayılma, Jogbahn topluluğunun geçim kaynağı olan orman, çiftlik ve sulak alanların yok olmasına sebep olacak. Bölgede yaşayanlar geçen yıl Global Witness’e EPO güvenlik görevlileri tarafından defalarca tehdit edildiklerini bildirdiler. 2013’ün Eylül ayında 17 kişi EPO güvenlik görevlileri ve Liberya Polis Desteği Birimi (PSU) memurları tarafından darp edilip tutuklandıklarını iddia ettiler. EPO ise, Global Witness’e gönderdiği mektupta olayla “ilgilerinin olmadığını” ve “hiçbir çalışanlarını veya PSU memurunu Jogbahn topluluğunun hiçbir üyesini tehdit etmek için görevlendirmediğini” kaydetti.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
İzmir kanser izleme merkezi olacak... Gana lideri Mahama: Yarı dönemde ol... Güven ve İstikrarın Ülkesi Tanzanya... Nijerya firması Oando 350 milyon do... Enerji sektörü Afrika’da büyümeyi t... 17. Akdeniz Oyunları Mersin'de... Mobilya sektörünün kalbi: MASKO... ''Evrensel Barışa Doğru'...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.