MAURİTİUS

Ülke Profili

 
Nüfus
:
1,29 milyon (2012)
Yüzölçümü
:
2040 km ²
Başkent
:
Port Louis
Kişi Başına Düşen Milli Gelir
:
15.715 ABD Doları (2012)
Büyüme Oranı
:
% 3,3 (2012)
Döviz Kuru (MUR)Mauritius Rupisi
:
1 ABD Doları = 30,65 MR (2012)
Başlıca Şehirleri 
:
Port Louis (128,8), Pamplemousses (137,9), Riv. du Rempart (109,0), Flacq (140,0), Grand Port (115,4), Savanne (70,4), Plaine Wilhems (384,4), Moka (81,2), Black River (76,0)
Telefon Kodu
:
+230
MAURITIUS SEKTÖRLER

Toplam işgücünün %8’i tarım sektöründe istihdam edilmekte olup, tarımdan elde edilen gelirler GSYİH’nın %4.8’ini oluşturmaktadır. Şeker kamışı ve şeker pancarı başlıca ihraç ürünleridir. Ülke arazilerinin yaklaşık %46’sı ekilebilir alan olup bu alanın %90’ında şeker kamışı yetiştirilmektedir. İhracat gelirlerinin %15’i bu üründen elde edilmektedir.


Sanayi sektörü, GSYİH’nın %24,6’sını oluşturmakta olup toplam işgücünün %21,4’ü sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Firmaların çoğu ihracat odaklı firmalardır. Üretimin %50’ye yakını tekstil ve hazır giyim üretimidir. Bunu gıda işleme (özellikle şeker üretme), kimyasallar, basın-yayın, mobilya sektörleri takip etmektedir.

 

Ülke ekonomisinde en önemli hizmet sektörü turizmdir. Mauritius’un iklimi, sahilleri, mercan kayalıkları turizm açısından çekicilik sağlamaktadır.

Tarım ve Hayvancılık

Toplam işgücünün %8’i tarım sektöründe istihdam edilmekte olup, tarımdan elde edilen gelirler GSYİH’nın %4.8’ini oluşturmaktadır. Şeker kamışı ve şeker pancarı başlıca ihraç ürünleridir. Ülke arazilerinin yaklaşık %46’sı ekilebilir alan olup bu alanın %90’ında şeker kamışı yetiştirilmektedir. İhracat gelirlerinin %15’i bu üründen elde edilmektedir.


Avrupa Birliği’nin Mauritius ve diğer ülkeler için şeker fiyatlarını düşürmesi Mauritius ekonomisine ciddi zarar vermiştir. Hükümet şeker harici sektörleri ön plana çıkartmaya çalışmaktadır. Bu amaçla; gıda işleme, besicilik ve su ürünleri sektörlerini geliştirmek için çeşitli programlar uygulanmaktadır. Su ürünleri sektörü özellikle son yıllarda önemli oranlarda büyüme kaydetmiştir. Balık ve balık ürünleri ihracatı, Mauritius’un 2007 yılı mal ihracatının %12,8’ini oluşturmuştur. Sektör, istihdam ettiği 11000 kişi ile toplam işgücünün %2’sini elinde tutmaktadır.

Sanayi

Sanayi sektörü, GSYİH’nın %24,6’sını oluşturmakta olup toplam işgücünün %21,4’ü sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Firmaların çoğu ihracat odaklı firmalardır. Üretimin %50’ye yakını tekstil ve hazır giyim üretimidir. Bunu gıda işleme (özellikle şeker üretme), kimyasallar, basın-yayın, mobilya sektörleri takip etmektedir.

Madencilik

Ülkede madencilik dekoratif taşlar ve kumun çıkartılması ile tuz elde edilmesinden ibaret olup ülkenin değerli bir madeni bulunmamaktadır.

Müteahhitlik Hizmetleri

İnşaat sektörü Mauritius ekonomisinde önemli bir yere sahip olup Toplam işgücünün yaklaşık %9’u inşaat sektöründe istihdam edilmektedir. İnşaat sektörünün performansı üretim, turizm ve altyapısal gelişmelere bağlıdır. 2000 yılından sonra hükümet harcamalarında yaşanan artış, inşaat sektörünün 2000 ile 2003 yılları arasında ortalama %7,7 oranında büyümesini sağlamıştır. 2004 yılında büyüme durmuş ve 2005 yılında çeşitli projelerin gecikmesi veya iptal edilmesi sebebiyle %4,4 oranında küçülmüştür. Bununla birlikte, 2006 ve 2007 yıllarında özellikle turizm sektöründeki yatırımların artması nedeniyle inşaat sektörü sırasıyla %5,2 ve %15,2 oranında büyüme göstermiştir.


Mauritius hükümetinin inşaat alanında çeşitli projeleri söz konusudur. Bunlardan biri finansman sıkıntısı sebebiyle uzun zamandır ertelenen baraj yapımı projesidir. Başkent Port Luis ve Lower Plaine Wilhems’in 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayabilecek 13,2 metreküp kapasiteli bir baraj yapımını öngören projenin finansmanı için; Çin, %2 faiz oranlı, 5 yıl ertelemeli ve 15 yıl geri ödeme süreli kalkınma kredisi teklif etmiş ve koşul olarak barajı bir Çin firmasının yapmasını teklif etmiştir. Mauritius hükümetinin bir diğer projesi Port Louis’in 10-12 km güneyinde yeni bir şehir oluşturma projesidir.

Turizm

Ülke ekonomisinde en önemli hizmet sektörü turizmdir. Mauritius’un iklimi, sahilleri, mercan kayalıkları turizm açısından çekicilik sağlamaktadır. Ayrıca, hükümet sektörü teşvik etmektedir. 2012 yılının ilk yedi ayında gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre sadece % 0,1 oranında büyümüştür. Toplam turist sayısının üçte ikisi oluşturan Avrupalı turist sayısı 2012 yılının ilk yedi ayında %7.1 oranında düşme göstermiştir.

Ulaştırma ve Telekomünikasyon Altyapısı

Ulaşım
Sahra altı Afrika standartları ile karşılaştırıldığında Mauritius’un altyapısı oldukça iyidir. 2009 yılı itibariyle Mauritius’ta 2 066 km karayolu mevcuttur. Son 10 yılda araç sayısı yaklaşık iki katına çıkmış ve trafik tıkanıklığı önemli bir sorun haline gelmiştir. 2009 yılı verilerine göre adada her 1000 kişiye 329 özel araç düşmektedir. Adada demiryolu sistemi yoktur.

Adanın tek limanı olan Port Louis Limanı Hint Okyanusu ana sevkiyat rotası üzerinde bulunmaktadır. Liman 1980 ve 1990’larda modernize edilmiştir ve limanın geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir. 2006 Aralık ayında tamamlanan tarama işlemleri Port Louis’i Cape Town’dan sonra, sahra altı Afrika’da beşinci-nesil gemilerin yükleme işlemlerini yapabilir ikinci konteynır limanı yapmıştır.


Ülkede 5 adet havaalanı vardır. Port Louis’in 50 km güneyinde bulunan Sir Seewoosagur Ramgoolam Uluslararası Havaalanı’nda 16 tane havayolu şirketi hizmet vermektedir. Mauritius’un milli havayolu şirketi Air Mauritius son yıllarda Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’ya ulaşım için pek çok yeni rotayı uçuşlarına eklemiştir.


Telekomünikasyon
Ülkenin telefon kodu 230’dur. Telefon kulübeleri kısıtlı sayıdadır. Genelde bu kulübeler havalimanı ve otellerde mevcuttur. Cep telefonları ile tüm adada iletişim sağlanmaktadır. Mobile Comms ve Emtal adanın 2 büyük GSM operatörüdür. Otellerin çoğunda internet bağlantısı mevcuttur.


Postane çalışma saatleri Pazartesi-Cuma 08:15-11:15 ve 12:00-16:00 dır. Cumartesi ise 08.00-11.45 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Adadan atılacak bir mektup Avrupa ülkelerine 4 ila 6 hafta arasında ulaşmaktadır. Günlük 9 adet gazete çıkarılmaktadır. Bunların 2 tanesi Çince geri kalanlar İngilizce ve Fransızcadır. Bu gazeteler arasında en çok satanlar L’express Le Mauricien ve Le Quatiden ‘dir.
 

Enerji

Mauritius enerji ihtiyacının çoğunu ithalat ile karşılamaktadır. 2011 yılında toplam enerji ihtiyacının yaklaşık %82’si ithal edilmiştir. Bunun %27’sini kömür oluştururken %73’ü ise petrol ürünleri (benzin, motorin, gaz yağı, fuel oil, LPG) ithalatıdır. Enerji ithalatı ülkenin toplam ithalatının yaklaşık %17’sini oluşturmaktadır.

Reklam
En Çok Okunan
Afrika kendini neden besleyemiyor?... Türkiye uzmanlığını Afrika’ya taşıy... 17. Akdeniz Oyunları Mersin'de... Afrika’ya yatırımın geleceği konusu... Eski Medeniyetlerin Masal Dünyası: ... Bu uğruna ölümü bile göze aldığım b... Vahşi doğanın içinde BOTSWANA, Oka... Gana, Mineral ve Maden Politikasını...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.