Nijerya firması Oando 350 milyon dolarlık doğalgaz tesisi kurmayı planlıyor

Nijerya'daki enerji holdingi Oando'nun doğalgaz ve elektrik bölümü yetkilisi, doğalgaz üretimi ile tedarik işini entegre etmeye odaklanırken, 350 milyon dolarlık bir doğalgaz tesisi kurmayı planladıklarını söyledi.

 

Oando Doğalgaz ve Elektrik İdare MüdürüBolaji Osunsanya, günlük 300 milyon standart fit küp işleme kapasitesi olacak tesisin tamamlanmasının 24 ayı, maliyetinin ise 300-350 milyon dolarıbulacağınıbelirtti. Günlük kapasitenin 2 milyar standart fit küp civarında olduğu Nijerya'da yeni doğalgaz santrallarıiçin alan olduğunu ifade eden Osunsanya, gelişme aşamasındaki projeye yılık ilk çeyreğinde başlanacağınıdile getirdi.

Londra'da kayıtlıolan Nijerya firmasıSeplat da doğalgaz kapasitesini artırıyor. Talep artışıyla birlikte, günlük 120 milyon standart fit küp civarında olan brüt üretim miktarını2017 itibarıyla 400 milyon düzeyine çıkarmayıplanlıyor.

 

“Geçmişte ulaştırma işindeydik, şimdi doğalgaz üretimine de giriyoruz”diyen Osunsanya, “Zincire tırmanmaya çabalıyoruz”ifadesini kullandı.

 

Oando'nun doğalgaz ve elektrik bölümügeçen yılın ilk 9 ayında 19 milyon dolar net gelir açıkladıki bu miktar bir önceki yıl göre 3 milyon dolarlık düşüşe işaret ediyor.

 

Petrol arama, terminal ve petrol ticareti işinde olan Lagos merkezli Oando ana şirketi, borcunu azaltmak amacıyla doğalgaz ve elektrik yatırımlarınısatışa çıkararak, hissedarlardan yaklaşık 80 milyar naira (yaklaşık 402 milyon dolar) toplamak için onay beklediğini duyurmuştu.

 

Afrika'nın en büyük ekonomisinde 2 yıl önce, yabancıyatırımcılarıçekme umuduyla elektrik üretim ve dağıtımındaki tekel kırılarak sektör özelleştirilmişti. Ancak, Nijerya İletim Şirketi'nin belirttiğine göre, o zamandan bu yana; doğalgaz azlığı, tesislerdeki kaçaklar ve devrelerin atmasıgibi sebeplerle durgunlaşan elektrik üretimi, 2012'teki zirve nokta olan 4500 megawatt düzeyine ulaşamadı.

 

Osunsanya, Nijerya'nın önümüzdeki 7 yıl boyunca artan talebe karşılık vermek için; yeni boru hattıinşaatları, işleme tesisleri ve kuyu sondajlarıgibi doğalgaz altyapıgeliştirme çalışmalarıiçin yaklaşık 55 milyar dolara ihtiyaçduyacağıtahminini dile getirdi. Yine tahmine göre, günlük 3,5 milyar standart fit küpüelektrik üretimi için olmak üzere, 5 milyar standart fit küplük talep bulunuyor. Ancak üretilen günlük 7,5 milyar standart fit küplük doğalgazın yarısı, elverişsiz dağıtım boru hatlarınedeniyle alev alıyor veya tekrar toprağa karışıyor.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Nijerya firması Oando 350 milyon do... Kenya’dan “Hayatlarımızın Hikâyesi”... Nefes kesen bakir bir coğrafya, bük... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Yeryüzündeki Yalancı Cennet: Maurit... Afrika’yla ilgili iyimser olmak içi... Adem Canpolat / Polat Yıldız... Vahşi doğanın içinde BOTSWANA, Oka...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.