Ruandalı yönetmen yerel film endüstrisine devlet desteği arıyor

Ruandalı yönetmen Fiona Mukundente, ülkesindeki film endüstrisini geliştirmek için kurulan pek çok girişime önderlik etti.

32 yaşındaki Ruandalı yönetmen Fiona Mukundente aynı zamanda bir oyuncu, yapımcı ve bir dizi girişimin de kurucusu. 2010’da Ruanda Uluslararası Film Festivali’ni (RIFF) kurdu. Ayrıca, müşterileri için reklam filmleri ve belgeseller çeken OYE Rwanda Films’in de kurucusu. Mukundente, Ruanda Geliştirme Kurulu’nun (RDB) da başdanışmanlığını yürütüyor. 

 
Mukundente hikâyesini şöyle anlatıyor: “2009’da ilk filmimin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendim. Daha sonra pazarlamasını ve reklam çalışmalarını da yürüttüm. Hem sektörde hem de basında Ruanda’nın ilk kadın yönetmeni olduğum konuşulmaya başlandı. Bu da başka kadınlara ilham verdi; bana rol modelleri olduğumu söyleyen genç kadınlarla tanıştım.”
 
Mukundente aynı zamanda Ruanda Film Teknisyenleri’nin (RFT) de başkanı ve “Kezalella” ve “Mayombo” gibi filmleri yönetti. “Bu iki filmde amacım gençlere nereden geldiklerini ve doğdukları toprakları hatırlatmaktı çünkü soykırımdan sonra pek çok Ruandalı başka kültürlere sahip farklı ülkelerden Ruanda’ya geri döndüler. Bu nedenle gençlik başka ülkelerin geleneklerine kendini kaptırmış durumda. Bu iki film onlara Ruanda geleneklerini ve değerlerini hatırlatmak içindi.”
 
Mukundente ayrıca kadın yönetmenlerin desteklenmesi ve gençlere odaklanan, önümüzdeki yıl faaliyetlerine başlayacak bir sivil toplum örgütü de kurdu. “Ruanda hükümetinden, film endüstrisindeki kadınların kendilerini desteklemelerini sağlamak, onlara finansal olarak destek olmak için Afrika’da veya Afrikalılar için bir kadın filmleri festivali organize etmeme yardımcı olmasını istemeye karar verdim.” 
Ruanda hükümeti film sanatını desteklemek için çalışmalar yapmaya başladı ve Ruanda halkını ilgilendiren hikâyelerin anlatılmasına ön ayak olmak için yapıcı tedbirler aldı. Ruanda Geliştirme Kurulu da işte bu alanda adımlar atılması konusunda önemli rol oynuyor. Tüm bu gelişmeler Mukundente’yi, hayalini gerçekleştirme yolunda adım atmak için motive ediyor. “Geriye dönüp baktığımda bir iz bırakmış olduğum için gurur duymak ve gelecek nesillerin yaptıklarımdan gurur duymasını istiyorum. Hepimizin anlatacak bir hikâyesi var ve ben benimkini anlatmaya başladım bile…”


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Şebnem Açıkdüşün / CCG... Zafer Harmandal / HRK Elmaslı Kesic... Ruandalı yönetmen yerel film endüst... Sun Yue: Etiyopya su ve güneş kayna... Afrika’da spor salonuna gidenlerin ... Fildişi Sahili: Yoksulluğa karşı 5... Mauritius Afrika’nın bankacılık mer... Afrika'da Yatırım Fırsatları...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.