Serpil Öztürk / Arda Grup

Ulaşamadığın yer senin değildir. Ulaşamadığın yere yardım edemezsin.

Gana’da ilk kez bir Türk Müteahhit firmasının aldığı devlet işi olan  165 milyon dolarlık içme suyu arıtma tesisi  ihalesi Arda Grup tarafından gerçekleştirilecek olup proje ve Arda Grup hakkında, grubun  CEO’su  Serpil Öztürk ile söyleşi yaptık;

Serpil Hanım, öncelikle Arda Grup’u  tanıyabilir miyiz?

Arda Grup;  Aile  şirketlerinden oluşan,  Yönetim kurulu 2. kuşak tarafından  oluşmuş, kurumsal yapısı ile kuralları  tamamen  sistem üzerinden yönetilmektedir.   

Arda Grup’ un  Ana sektörü  İnşaattır.

Alt  yapı inşaatlarında;  içme suyu boru hatları ve şehir şebekeleri, doğalgaz boru hatları ve şehir şebekeleri, petrol boru hatları,  petrol depolama tankları, ana yol, kavşak ve kaldırım alanlarında yeterliliği ve iş bitirmeleri vardır.

Üst yapı inşaatlarında; anahtar teslim binalar, okul, hastane, otel,  ankrajlama, çelik konstrüksiyon, istinat perdeleri, kazık, köprü, konut, site alanlarında yeterliliği ve iş bitirmeleri vardır.Arda Grup, inşaat konusun da uzmanlaşmış, hızlı, kalite ve pratik çözümleri uygulayarak 38 yılın kazandırdığı tecrübelerle  bu günlere  gelmiş  bir gruptur.  

Arda Grup’un  kurumsal kültürü nasıldır?  

Değişime ve gelişime açık, araştırmacı, bilgiye duyarak değil; araştırarak ulaşan,  sorgulayan, güven veren, destekleyici ve paylaşımcı, sahiplenen ve özverili, profesyonel ekip çalışmasına inanan, her kademede öncü bakış açısı olan bir profile sahibiz.

İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz, bu proje Gana halkına nasıl imkanlar sağlayacak?

Dünya, su sayesinde yaşanabilir tek gezegendir. Üzerinde bulunduğumuz bu mavi gezegenin % 70’i sularla kaplı, ancak temiz sulara erişim maalesef çok da adil bir düzeyde değil. Bunu en net olarak da doğal ve yer altı zenginlikleriyle yıllardır unutulmuş bir kıta olan Afrika’da görmek mümkün.
 
Biz Arda Grup olarak özveriyle tecrübelerimizi Afrika’ya taşıyoruz. Gana ve bütün Afrika için bütün bilgi ve birikimimizi sunmaktan onur duyuyoruz.

Bu projeyle; Gana’da bulunan Akim Oda, Winneba ve Akwatia şehirlerine dünyanın en gelişmiş teknolojisi  kullanılarak nehir suyu taşınacak, suları içilebilir hale getirecek arıtma tesisleri yapılacaktır. Temizlenen su insanların kullanması için evlerine kadar boru hatlarıyla ulaştırılarak, insanların evlerinde temiz suya kavuşması sağlanacak.

Toplam değeri 165 milyon dolar olan proje, 3.000.000m2 inşaat alanını kaplamakta olup; 2.000.000 kişiye içme suyu imkanı sağlayacaktır. Projede 100 Türk Mühendisle birlikte 350 kişi çalışmaktadır. Dost ülke Gana ve bütün Afrika’ya hizmet etmekten gururluyuz.

Afrika ülkeleri ile çalışmalarınızın sadece bu proje olmadığını biliyoruz, diğer projeleriniz hakkında da kısaca bilgi verir misiniz?


Biz inşaatın her alanında iş geliştirme yapıyoruz ve girişimde bulunuyoruz. Her projeyi değerlendiriyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. Libya, Tanzanya ve Afrika’nın diğer ülkelerini de araştırıyoruz, hangi ülkelerde hangi projeleri yapacağımız konusunda yaptığımız planlar ve ön anlaşmalar var, anlaşmalar kesinleşip işe başlayınca muhakkak sizi de haberdar etmiş olacağız.

Afrika’ya deniz taşımacılığı yapacağınızı duyduk. Bu konuda neler söylemek istersiniz?


Biz Arda Grup olarak bütün zorluklarına rağmen dünyada bir ilk olacak ve Afrika’ya direkt olarak deniz yolu ile yük taşımacılığı yapacak şirketimizi faaliyete geçiriyoruz. Bu kapsamda Tuna Holding A.Ş. adıyla Tuna hattı çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Yatırımdaki hedefimiz ve amacımız, Afrika’ya başka bir limana uğramadan direkt olarak 19 günde yük taşımacılığını yapmak ve bu hizmetimizi Afrika’dan Türkiye’ye de aynı şartlarda gerçekleştirmektir.

Yıllardır bu bölgelerle çalışan biri olarak, Türk ve Afrikalı işadamlarına neler söylemek istersiniz?

Benim naçizane yorumum şu olabilir;  önce ticari şartlar iyi belirlenmeli, her iki tarafın da kendi  haklarına  göre beklentisi olmalıdır  ve beklenti aynı kalmalıdır.  İletişim çok önemli, yapılan konuşmalar çok açık ve net olmalı,  çok iyi anlamalı ve anlatılmalı.  Ama en önemlisi kalıcı iş birliği için birlikte bir yol haritası çizilmeli ve bu yolda ilerlenmeli ki emekler boşa gitmesin.   Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Barclays bankasının Afrika yetkilis... Afrika kendini neden besleyemiyor?... Gana, Mineral ve Maden Politikasını... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Afrika’da “yeşil devrim” için büyü... Rıza Ergün / Pimak... Nollywood, Hollywood'a karşı! ... Gana emlak yatırımı için cazip bir ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.