Singapur, Afrika’daki fırsatlar konusunda umutlu

Singapur’un Afrika’yla ilişkileri yeni olsa da, kıtada yatırım yapan Singapurlu şirket sayısı artıyor.

İlk bakışta Singapur’un çoğu Afrika ülkesiyle pek fazla ortak noktası olmadığı görülüyor. Güneydoğu Asya’daki bu küçük ada ülkesi bir üstün teknoloji ve finansal hizmetler merkezi ve silueti cam gökdelenlerin egemenliği altında.

Yine de, bölgedeki diğer mucize ekonomilerden Güney Kore ve Tayvan’a rakip olacak bir ekonomik dönüşümden geçen Singapur, Afrika’daki pazarlar ve yatırım olanaklarıyla yakından ilgili. 1980’de -bağımsızlığını kazanmasından 15 yıl sonra- Singapur’un gayrisafi milli hasılası sadece 12,046 milyar dolardı. Şimdi ise yaklaşık 276,52 milyar dolar civarında.

Singapur’un Afrika’yla ilişkileri yeni olsa da, kıtada yatırım yapan Singapurlu şirket sayısı giderek artıyor.

Singapur’un Ticaret ve Sanayi Bakanı Lee Yi Shyan, “Son üç yılda ticari ilişkiler ve iş ziyaretleri arttı,” diyor. 

Singapur’un kıtadaki hedefleri ticaretle sınırlı değil. Ülke, kendini Afrika ve Güneydoğu Asya arasında bir ticaret köprüsü olarak konumlandırmak istiyor. Singapur, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) liderlerinden biri ve dünyanın en işlek limanlarından birine evsahipliği yapmasıyla, Afrika-Asya arasındaki ticaret için coğrafi olarak doğal bir aktarma merkezi. 

Lee Yi Shyan, “Singapur iki bölgeyi birbirine bağlamaya çalışıyor: Sahra Altı Afrika ve ASEAN ülkeleri… Singapur toplam ticaretinin yaklaşık dörtte birini ASEAN ülkeleriyle yapıyor. Yani Singapur’la ticaret yaptığınızda, diğer Güneydoğu Asya ülkeleriyle de bağlantı kurmuş olursunuz,” diyor. 

Bölgeye olan ilginin artmasının en büyük sebeplerinden biri, Singapur’un geleneksel pazarları olan ABD, Avrupa ve Asya’daki durgunluk. 

Singapur Ticaret Bakanlığı’nın dış ilişkiler branşı IE Singapore’un Afrika ve Ortadoğu’dan sorumlu başkanı Rahul Ghosh, “Afrika giderek daha çok ilgi çekiyor” diyor ve ekliyor: “Afrika, sunduğu fırsatları dünyaya giderek daha iyi anlatıyor.”

 

Temasek nereye, diğerleri oraya

Gelişmekte olan bu ilişkinin başını çekense, 215 milyar dolarlık bir portfolyoya sahip olan, Singapur’un devlet fonu Temasek Holding. 

Nisan ayında Temasek Nijeryalı petrol ve doğalgaz şirketi Seven Energy’ye 150 milyon dolar yatırdı. Birkaç ay sonra ise Temasek’e bağlı Pavilion Energy, Tanzanya’daki bir dizi doğalgaz sahasını kontrol eden Ophir Energy’nin yüzde 20’sini satın aldı. 

IE Singapore’un, merkezi Gana’nın Akra kentinde yer alan Batı Afrika Merkezi’nin Direktörü Ian Lee, Temasek’in “Singapur’un faaliyetlerindeki lider rolü”nün diğer şirketlerin de bölgeye girmesinin önünü açacağına inanıyor. 

 

Temelleri inşa etmek

Singapur’un Afrika’nın hızla büyüyen ekonomisine duyduğu ilginin tek sebebi, bölgede egemen olan kaynak sektörü değil. Olam ve Tolaram gibi tarım, gıda ve içecek sanayilerindeki büyük oyuncular uzun süredir kıtada faaliyet gösteriyor. Hyflux, Nijerya’da dünyanın en büyük tuz arıtma tesisini kuruyor. Jurong ve Surbana International gibi şehir planlama devleri; Kigali, Ruanda ve Burundi’deki Bujumbura da dâhil olmak üzere, kıtadaki pek çok kent merkezini yeniden planlamaları için davet edildi. Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Dünya Afrika'da toprak kiralama... Mauritius Afrika’nın bankacılık mer... Rıza Ergün / Pimak... Afrika telekom sektörünün kat etmes... Afrika'da Yatırım Fırsatları... Şebnem Açıkdüşün / CCG... İzmir kanser izleme merkezi olacak... Elshazali Khidir / Sinkad Mastır...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.