Singapur deneyimlerini Afrika’ya aktarıyor

Singapur’un başarı hikâyesi, şehir planlamasındaki ustalığıyla yakından ilgili… Şimdi ise bu deneyimini Afrika’ya ihraç ediyor.

Şehirler Afrika’da büyüyen bir endüstri… Kıta, yılda yüzde 3,5 ile son 20 yılda dünyada en hızlı kentleşme oranına sahip. 2050’ye gelindiğinde, Afrika nüfusunun yüzde 60’ının kentlerde yaşıyor olması bekleniyor. 

 
Surbana Uluslararası Danışmanlık şirketi, kıtanın büyüyen kent merkezlerini yeniden tasarlama konusunda öncü bir rol oynamak istiyor. Singapur’daki 26 “entegre kent”te yer alan bir milyondan fazla evi tasarlayan ve inşa eden şirket, kentin kendine özgü siluetine şekil vererek ün kazandı. Ayrıca ülkenin konut ve sosyal politikalara olan özgün yaklaşımını oluşturmasına da yardımcı oldu. 
Surbana’nın CEO’su Pang Yee Ean, “Tüm bir ulusu konut sahibi yapma konusunda teknik deneyime, iyi kurumsal yönetim konusunda bilgiye ve özel sektör, kamu ve hükümetin farklı kademeleri arasında koordinasyon sağlama yeteneğine sahibiz,” dedi. Surbana şimdi başarı hikâyesini Afrika’ya taşımak istiyor. 
 
Pang Yee Ean, “Singapur’un entegre kent konseptini, sürdürülebilir yaşam alanları yaratma konusundaki yerel ihtiyaçları karşılaması için adapte ederek ihraç ettik,” dedi. 
“Gelişmekte olan ekonomilerin kalkınma stratejilerini sürdürülebilir büyümeye doğru yönlendirmelerine yardımcı olarak bölgenin kalkınmasını kolaylaştırıyoruz.”
Bu ustalık Surbana’nın dünya çapında 26 ülkedeki 90’dan fazla şehirde projeler yürütmesini sağlamış. Afrika’da da buna benzer projeler hızla hayata geçiriliyor. 
“Tanzanya’da iki şehir planlıyoruz. Burundi’deki Bujumbura kentini de biz planlıyoruz. Yakında Nijerya, Mozambik ve Angola’da da projelere başlayacağız,” diyen Surbana’nın Kent Yönetimi ve Afrika portfolyosundan sorumlu direktörü Louis Tay, şirketin Angola’nın başkenti Lagos’taki üç bölge için yeniden gelişim master planları hazırladığını söyledi. 
 
Surbana’nın kıtadaki en ünlü projesi, Ruanda’daki Kigali kenti için hazırladığı master planlardı. Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Singapur’un kalkınma modeli ve bağımsızlık sonrası başbakanı Lee Kuan Yew’e olan hayranlığıyla tanınıyor. Devlet Başkanı ülkesinden sık sık “Afrika’nın Singapur’u” olarak bahsediyor. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Rotamızı Afrika’ya çevirdik... Gana'nın genç yeteneklerine anl... Tanzanyalı havayolu şirketi Uganda’... Dünya Afrika'da toprak kiralama... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Airtel Ghana ağ hizmetlerini genişl... Afrika konaklama sektöründe büyüme ... Gana Devlet Başkanı Mahama:
 ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.