Sun Yue: Etiyopya su ve güneş kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkesi

Çin şirketi ZTE Limited Etiyopya Şubesi Pazarlama ve Teknik Şefi Sun Yue, Afrika'daki sürdürülebilir kaynaklara ve güneş enerjisi sistemlerine dikkat çekiyor. Sun Yue ile yapılan röportajdan bölümler.

Afrika'da şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemleri ne kadar sürdürülebilir ve uygun maliyetli?

Bildiğiniz gibi, Afrika petrol, kömür ve diğer yakıtlar gibi yenilenemeyen kaynaklarını kullanmış değil. Bu yüzden biz su, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini öne sürüyoruz. Özellikle de, Etiyopya su ve güneş kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkesi olduğundan.  

 

ZTE'nin güneş enerjisi alanında büyük yeteneği var. Etiyopya'da milli elektrik şirketi ve Enerji Bakanlığı ile birlikte çalışmak istiyoruz. Devlet ve tüm ülke için 100 MW güneş enerjisi üretimi geliştirmeyi umuyoruz. Ayrıca enerji nakli alanında işbirliği planımız da var, zira güç yönetimi için enerji planlaması alanında bilişim ve iletişim teknolojilerine sahibiz. Talebi karşılayacak elektrik enerjisi nakli bu yolla gerçekleşir. Böylece maliyet azalır ve nakil verimliliği sağlanır.

 

Elekrtik idaresi alanında, kırsal alanlardaki evler için güneş enerjisi ürünlerimiz var. Bu sistemler bir ailenin aydınlatma ve tarımsal pompalama ihtiyaçları için olduğu gibi, sokak aydınlatmasında da kullanılabilir. Yani güneş enerjisi sistemlerimiz ile birçok talebe çözüm sağlamanın yanı sıra, enerji verimliliğini artırarak maliyeti düşürüyoruz.  

 

Gelişmiş ülkeler büyük miktarda hava kirliliğine yol açan enerji kaynaklarını kullanırken Afrika'da ve diğer üçüncü dünya ülkelerinde fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerini devreye sokarak karbon emisyonunu azaltmak mümkün mü?

Çin'i örnek olarak alabiliriz; özellikle kış aylarında dünyanın en çok kömür üreten ve kullanan ülkesidir. Aileler kömür yakar, enerji üretimi de kömüre dayalıdır ve bu yüzden Çin'de mavi gökyüzü göremezsiniz. Artık Çin hükümeti de kırsal alanlarda yenilenebilir enerji kullanma yollarına odaklanıyor. Bizim ülkemizde de tıpkı Etiyopya'daki gibi güneş enerjisi sistemlerinin ve su gücünün kullanımı devrede. Çin devleti hava kirliliğini azaltmak için hidroelektrik sistemlerini geliştiriyor. ZTE tüm dünyada olduğu gibi 2020 itibarıyla mevcut hava kirliliği seviyesinin azaltılmasını hedefliyor. 

 

Sizce Etiyopya güneş enerjisi sistemlerini kurmak için uygun mu?

Güneş kaynağı zengin olan Etiyopya güneş enerjisi sistemlerini geliştirmek için çok uygun. Güneş enerjisi çok ucuz. Çeşitli güneş enerjisi sistemlerimiz var.

 

ZTE'nin yenilenebilir enerji çözümü şebekeye bağlı fotovoltaik güneş enerjisi teknolojisine odaklanıyor. Şebekeye bağlı fotovoltaik enerji santralı çözümü (santral ölçeği: 100 MW'ye kadar. Şebeke erişim voltajı 220 kV'ye kadar), mikro-şebeke güneş enerjisi çözümü ve şebeke dışı güneş enerjisi çözümü sunabiliyoruz. Şebeke dışı güneş enerjisi çözümleri sokak aydınlatmasını, su pompalamasını, hane elektriğini ve güvenlik kamerası enerjisini kapsıyor. ZTE'nin yenilenebilir enerji çözümleri müşterilerine “yeşil değer” kazandırır.

 

Dünyada yeşil ekonomiyi büyütmeye katkı sunan en iyi uygulamalarınız neler?

Yenilenebilir enerji çözümleri konusunda küresel çapta üne sahip ZTE, dünya çapında pek çok ülkede ve bölgede hizmet veriyor. ZTE'nin zengin mühendislik-tedarik-inşaat (EPC) kapasitesi ve şebeke bağlantılı fotovoltaik elektrik santralı tecrübesi var.

 

Şimdiye kadar ZTE 30'dan fazla şebeke bağlantılı fotovoltaik enerji santralı projesini tamamladı ve kurulu kapasite toplamı birkaç yüz MW düzeyinde. Şebeke bağlantılı fotovoltaik enerji santralı projeleri şunlar: ZTE merkezindeki 1,27 MW'lık enerji santralı, ZTE Xili Industrial Park'taki 2 MW'lık enerji santralı, Shenzhen BYD'deki 10,8 MW'lık enerji santralı, Murata 1 MW'lık enerji santralı, İç Moğolistan'daki 30 MW'lık enerji santralı, Şanghay'daki 30 MW'lık enerji santralı, Dongguan'daki 5,8 MW'lık enerji santralı, Benin'deki 22 kümelik mikro-şebeke fotovoltaik enerji santralı ile Güney Afrika, Ürdün, Tacikistan vd. Yerlerdeki şebeke bağlantılı elektrik santralı projeleri.

 

Şebeke dışı güneş enerjisi çözümleri de sanayide öncü durumdaki teknolojiye uyum sağlıyor. Pakistan, Myanmar, Togo, Zimbabve, Tanzanya, Cibuti, Nijer, Çad, Kenya, Lesotho gibi 30'dan fazla ülkede yaygın şekilde kullanılıyorlar. Pakistan'da 240 bin kümeden fazla hane tipi güneş enerjisi sistemi kurulu durumda. 15 Afrika ülkesinde Çin desteğiyle yaklaşık 100 milyon dolarlık güneş enerjili sokak aydınlatma sistemi, hane elektrik sistemi ve su pompalama sistemi kuruldu. Togo hükümetinin güneş enerjili sokak aydınlatması projesi bünyesinde yaklaşık 15 bin kümelik sistem mevcut. Benin güneş enerjili sokak aydınlatması projesinde de 2500 kümelik sistem bulunuyor.

 

Şimdiye kadar hiç uluslararası ödül kazandınız mı?

ZTE ve BhartiAirtel, inovatif hibrid enerji santralı çözümleri ile Kasım 2012'de “AfricaCom Awards” kapsamında En Düşük Maliyetli İnisiyatif ödülünü kazandı. Frost&Sullivan, ZTE şirketini 2013 yılı Frost&Sullivan Teknoloji Liderliği Ödülü'ne layık gördü. ZTE şirketinin güvenilir enerji çözümleri, Afrika kıtasının yüz yüze olduğu enerji kesintisi ve çevre kirliliği gibi zorluklar karşısında yeşil dostu, kesintisiz enerji tedariği ve enerji tasarruflu teknolojiler sunuyor.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika’da spor salonuna gidenlerin ... Serpil Öztürk / Arda Grup ... Tecrübe ve İlhamlarıyla Afrika... KOSGEB 4. İNOVATİF KOBİ ÖDÜLLERİ... Kenya Airways’in Nijerya başkentine... Elshazali Khidir / Sinkad Mastır... Afrika’yla ilgili iyimser olmak içi... Gana Bankası 2016'da enflasyonu...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.