Tecrübe ve İlhamlarıyla Afrika

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın düzenlediği Afrika konulu Abant toplantısında, ekonomik kalkınma konuşuldu.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın düzenlediği Afrika konulu Abant toplantısında, ekonomik kalkınma konuşuldu. Katılımcılar, Türkiye'nin Afrika yatırımları ile kısa sürede dünyanın 15. büyük ekonomisi olabileceğine vurgu yaptı.

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Afrika'nın birçok konuda Türkiye için yeni pazar olduğunun altını çizdi. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın düzenlediği Afrika konulu Abant toplantısında söz alan Meral, kıta ile ekonomik ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Girişimciler vizeye takıldı

7 yıl önce başlayan ilk temasların ardından birçok işadamının Türkiye'ye gelmek istediğini kaydeden Meral, ''Ancak onlarca işadamı vize engeline takıldı. Çünkü Afrika'da özellikle sahra altı bölgede sadece birkaç tane ülkede elçiliğimiz vardı. Uzun süreler ve uğraşların ardından vize alanların Türkiye'ye ulaşması da birkaç günü buluyordu'' dedi.

Meral, hükümetin devreye girmesiyle Afrika'daki Türk elçiliği sayısının 34'e ulaştığını, THY'nin de 24 ülkede 34 noktaya uçtuğuna işaret etti. TUSKON Başkanı şöyle devam etti: ''Artık Türkiye'ye gelmek isteyen işadamları kısa sürede kendi ülkelerinden vizelerini alıyor, kendi ülkelerinden uçağa binip doğrudan Türkiye'ye gelebiliyor. Bu sayede Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret kısa sürede birkaç kat arttı.''

 

Hiçbirşeyi saklamıyoruz

Türkiye'ye gelen Afrikalı işadamlarına fabrika ziyareti yaptırdıklarını belirten Meral, şunları söyledi: ''Başka ülkelerde kimse yabancıları fabrikasına sokmaz. Oradaki teknolojinin taklit edileceğinden endişe eder ama biz hiç bir şeyi saklamıyoruz. Özellikle Afrika'dan gelen her misafirimize fabrikalarımızı gezdiriyoruz. Böylece onlarca ülkede yerel işadamları ile yapılan işbirliği sonucu pek çok fabrikalar açıldı ve açılmaya devam ediyor.''

Avrupa'ya giden Türk işçilerinin, Türkiye'de sanayinin gelişmesine yaptığı katkılardan bahseden Meral, ''Türkiye'de sanayinin gelişmesinde Avrupa'ya işçi olarak gidip geri dönen işçilerin açtığı sanayi kuruluşlarının çok faydası oldu. Biz de size böyle bir kılavuzluğu gönüllü yapmaktan memnuniyet duyarız'' şeklinde konuştu.

 

Çin her yerde

Nijeryalı medya patron ve işadamı Sam Nda Isiah, Çin'in kıtada artan etkinliğine işaret etti. Birçok alanda Çinli firmaların tekel olmaya başladığına işaret eden Isiah, ''Çin devletinin desteği ile hareket ediyorlar'' dedi. Moritanya'nın eski BM büyükelçisi Ahmedou Ould Abdallah da Çin Exim Bank'ının Afrika geneline 67,2 milyar dolarlık kredi açarken, Dünya Bankası 54 milyar dolarda kaldığını vurguladı. Abdallah, ''Kredi değerlendirme kurumları 2010'da sadece 1 ülkenin yatırım yapılabilir olduğunu belirtirken, 2010'da bu rakam16'ya yükseldi. Bankacılık konusunda çok büyük açık var ve yatırım yapılabilir alan. Gelin bu kıtaya yatırım yapın.  Kısa sürede dünyanın 15. büyük ekonomisi haline gelirsiniz'' dedi.

 

Hayırseverliği sizden öğrenelim

Kenyalı akademisyen Muhammed Bakari de Afrikalı zenginlerin hayır yapmayı öğrenmesi gerektiğini kaydetti. ''Kıta fakirlik var ama aynı zamanda pek çok milyarder de var'' diyen Bakari, ''Bu insanların çevrelerine de faydalı olmayı öğrenmeleri lazım'' dedi. Toplantıyı organize eden Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın tamamen gönüllü insanların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir sivil toplum kurumu olduğuna işaret eden Bakari, ''Afrikalı işadamlarının da böyle girişimler kurmalı ve hayırseverlerin sayısı artmalı. Türk kültüründeki bu âdetin bizim kıtamızda da gelişmesi durumunda birçok sorun daha kolay ve hızlı çözülecektir'' dedi.

 

 'Afrika dönüşümün eşiğinde'

3 gün süren toplantının ardından bir sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede GYV'nin Afrika odaklı bir toplantı düzenlemesinin karşılıklı saygı ve iyi niyete dayalı, uzun ve kalıcı bir dostluğun göstergesi olduğunun altı çizildi. Afrika'nın tanınması için Türkiye'de benzer bilimsel ve sosyal faaliyetlerin artması gerektiğine işaret edilen bildirgede, ''Afrika tarihinde ilk defa büyük bir değişimin başlangıcında. Bu süreçte Afrika insanları ülkelerinin bir öğesi değil karar verenleri olmalı'' denildi.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Rıza Ergün / Pimak... Afrika Ticaret Odalar Birliği (PACC... Singapur deneyimlerini Afrika’ya ak... Gana’da altyapı çalışmaları sürüyor... Top 10 ... Uganda'da İş Yapmak... Çağının ötesinde üretim anlayışıyla... Enerji sektörü Afrika’da büyümeyi t...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.