Yeni küresel inovasyon fonu, Afrika’da kalkınmayı destekleyecek

Spot: ABD, İngiltere, İsveç ve Avustralya, Omidyar Network’ün yatırım desteğiyle, kalkınma sorunlarına çözüm bulmak için 200 milyon dolarlık bir Küresel İnovasyon Fonu’nu (GIF) devreye alıyor.

 

23 Eylül’de, New York’taki BM Genel Kurulu’nda düzenlenen Milenyum Kalkınma Hedefleri Geri Sayımı etkinliğinde konuşan, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USIAD) Yöneticisi Rajiv Shah ve İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, yeni fonun vizyon ve kapsamını açıkladılar. 
 
Shah, “Küresel İnovasyon Fonu, dünyanın en acil sorunlarına en modern çözümler için yatırım yapılmasını amaçlayan, küresel gelişimin en dinamik beş liderinin verdiği tarihi bir sözdür” dedi. “Bu fonla, dünyadaki en savunmasız insanların aşırı yoksulluk çemberini kırmalarına yardımcı olacak inovasyonları desteklemek için daha önce eşi görülmemiş kaynaklar mobilize edilecek.”
Merkezi Londra’da yer alacak olan fon, gelişmekte olan dünyadaki milyonlarca insanın yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan sosyal inovasyonlara kaynak sağlayacak. USIAD’a göre fon, geniş bir sosyal inovasyon yelpazesine yatırım yapmak için “risk sermayesine benzer” bir yaklaşım benimseyecek ve gelişmekte olan dünyayı etkileme potansiyeli olan yenilikçi girişimleri keşfetmek ve desteklemek için endüstrinin başarısından yararlanacak.
 
Üç aşamalı finansman
USIAD’a göre, Küresel İnovasyon Fonu ticari olarak başarılı olma potansiyeli sergileyen her sektördeki küresel kalkınma sorunlarını çözmek ve milyonlarca insana ulaşmak için iddialı fikirlerin peşinde olacak. 50 bin ila 15 milyon dolar arasında bağış, kredi ve özsermaye yatırımları yoluyla Küresel İnovasyon Fonu inovasyonları yönetmek, test etmek ve yükseltmek için üç finansal aşama sunuyor. En büyük fonlar, başarısını kanıtlayabilecek ve gelişmekte olan birkaç ülkeye yayılma potansiyeli olan inovasyonlara ayrılacak. 
 
Omidyar Network’ün ortağı Matt Bannick, “Küresel İnovasyon Fonu, etkili yatırım ve uluslararası kalkınmaya doğru büyük bir adım. Küresel, çok ortaklı bir sivil toplum kuruluşu olarak GIF, iyi uygulamaları ve dünya çapındaki umut vadeden inovasyonlardan alınan dersleri toplayarak; özel, kamu ve yardım sermayesini kapsayan esnek finansman sayesinde herkesin bunlardan faydalanmasını sağlayacak,” dedi. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Beyazperdede Gana Nijerya İşbirliği... Rotamızı Afrika’ya çevirdik... Gana elektrik kaynaklarını çeşitlen... Power sector wIll fuel economIc gro... Bu uğruna ölümü bile göze aldığım b... 2015 Afrika Uluslar Kupası Şampiyon... Küba’da emlak satışı başladı... İkinci Nijer köprüsünün temeli atıl...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.